Poszukają okrętu podwodnego Orzeł

  Poszukają okrętu podwodnego Orzeł

  internet/archiwum

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  ORP Orzeł.

  ORP Orzeł. ©internet/archiwum

  Trzy lata trwały przygotowania grupy entuzjastów do wyprawy, która ma rozwiązać jedną z największych zagadek II Wojny Światowej - jak zaginął i gdzie spoczywa wrak okrętu podwodnego Marynarki Wojennej RP - ORP "Orzeł".
  ORP Orzeł.

  ORP Orzeł. ©internet/archiwum

  Dzisiaj z Gdyni na katamaranie przeznaczonym do badania szelfu i dna morskiego, wyruszyła ekspedycja chce rozwiązania tej zagadki.

  Uroczystość pożegnania Ekspedycji Orzeł odbyła się na Skwerze Kościuszki w Gdyni oraz była połączona z piknikiem historycznym.

  Istnieje kilka hipotez zagadkowego zaginięcia okrętu w tym m.in. takie, które sugerują zestrzelenie okrętu, storpedowanie czy nawet omyłkowe zatopienie przez aliancki niszczyciel. Najprawdopodobniejszą przyczyną, którą przyjęli za punkt wyjścia organizatorzy ekspedycji, było natrafienie przez okręt na niemieckie pole minowe.

  Współrzędne terenu poszukiwań określono na podstawie brytyjskiej dokumentacji z czasów II wojny światowej, w której zapisana jest m.in. trasa ostatniego rejsu ORP Orzeł oraz granice pola minowego.

  Przeszukaniu zostanie poddany obszar na Morzu Północnym, w prostokącie 20 x 15 mil morskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo