Abp. Głódź cofnął zakaz głoszenia kazań prałatowi...

  Abp. Głódź cofnął zakaz głoszenia kazań prałatowi Jankowskiemu

  Wiktor Ferfecki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź

  Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź ©Fot. wikipedia.pl

  Jak dowiedział się serwis internetowy tvp.info, metropolita gdański cofnął prałatowi zakaz głoszenia kazań.
  Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź

  Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź ©Fot. wikipedia.pl

  Grzegorz Napieralski to "polityczna kreatura", a Adam Michnik "arcycenzor kazań i książek". Między innymi takie treści głosi od czterech tygodni ks. Henryk Jankowski w gdańskim kościele świętej Brygidy.

  Zakaz publicznych wypowiedzi nałożył na prałata Jankowskiego były metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski.

  Najpierw w 1997 roku na dwanaście miesięcy - za wypowiedziane podczas homilii ostrzeżenie, że "nie można tolerować mniejszości żydowskiej w polskim rządzie". Po raz kolejny głoszenia kazań arcybiskup zabronił prałatowi w 2004 roku, odwołał go też wówczas z probostwa parafii św. Brygidy.

  Jak ustalił serwis internetowy tvp.info, zakaz ten przed kilkoma tygodniami uchylił ustnie nowy metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

  Efekt? Prał. Jankowski wygłosił już w kościele św. Brygidy cztery kazania. Wszystkie w niedziele podczas mszy o godz. 11.

  Nie obyło się bez akcentów politycznych. 20 lipca, w kazaniu poświęconym sytuacji Stoczni Gdańskiej, powiedział: "Na różne stanowiska w aparacie władzy pchają się esbecy i coraz śmielej ujawniają swoje marzenia o powrocie do donosicielskich, zbrodniczych praktyk, a polityczne kreatury w osobach cynicznych działaczy postkomuny, takich jak Napieralski, składają dumnie urodzinowe życzenia ślepej wronie". Odniósł się tym samym do niedawnych 85. urodzin gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

  Tydzień wcześniej, w niedzielę 13 lipca, ks. Jankowski mówił z kolei o zakłamaniu. "Wszak bezsensowności totalitarnego systemu, który wiedział wszystko najlepiej, co jest dobre, co jest prawdziwe, co jest moralne, a co jest niemoralne, doświadczył na własnej skórze Adam Michnik, który dziś chce być arcycenzorem kazań i książek w Rzeczpospolitej" - powiedział.

  Zestawił też redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" z "aparatczykiem z Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk".

  W rozmowie z serwisem internetowym tvp.info ks. prałat Henryk Jankowski zapowiada, że nie zrezygnuje z zamieszczania w swoich kazaniach aluzji politycznych.

  - Jak jest prawda, to ona sama się obroni - twierdzi. Dodaje, że nie boi się protestów ze strony Grzegorza Napieralskiego, ani środowiska Gazety Wyborczej. - Nie pozwolę, by Napieralski nas opluwał - zapowiada. - Adam Michnik mieszkał u mnie, jak wyszedł z więzienia. A Paweł Huelle (pisarz, z którym prał. Jankowski procesował się za artykuł w "Rzeczpospolitej" - red.) to Żydzisko takie wstrętne - dodaje.

  Komentarza odnośnie kazań ks. Jankowskiego odmówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. - Nie znam ich treści, a cofnięcie zakazu głoszenia kazań jest wewnętrzną sprawą parafii i diecezji - mówi w rozmowie z serwisem tvp.info hierarcha.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo