Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro kolejna część naszego Atlasu Wojskowego. Dziki zachód Ustki

Fot. Marcin Barnowski
Żelbetonowa działobitnia armaty 105 mm, wchodzącej w skład usteckiej Baterii im. Bluechera.
Żelbetonowa działobitnia armaty 105 mm, wchodzącej w skład usteckiej Baterii im. Bluechera. Fot. Marcin Barnowski
Jutrzejsza mapa, która będzie dołączona do "Głosu Pomorza" przedstawia tereny na zachód od Słupska, z Ustką i Jarosławcem na północy i Sławnem na południu. Polecamy na niej mało znane okolice z pozostałościami fortyfikacji wojskowych.

W czasie I wojny światowej cesarska marynarka wojenna zbudowała tu budynek dużej radiostacji. Można go znaleźć w lesie na prawo od szosy do CSMW (na mapie: Lędowo Osiedle). Potem ten teren upatrzyli sobie sztabowcy Wehrmachtu.

Zaplanowali tu m.in. budowę wielkiego terminalu portowego do obsługi komunikacji i transportów wojskowych między Rzeszą i Prusami Wschodnimi. Pozostałością po tej inwestycji jest trzecie molo, wrzynające się w Bałtyk około 1,2 km na zachód od usteckiego portu oraz niedokończone nasypy, po których przebiegać miała bezpośrednia magistrala kolejowa, łącząca Ustkę z Berlinem. Można natrafić na nie m.in. koło Góry Ognica (40,4 m npm).

Ciekawostką są pozostałości Baterii im. Bluechera w lesie, około 200 metrów na zachód od portu. Stały tu cztery armaty kaliber 105 mm. Pod ich działobitniami mieszczą się podziemne pomieszczenia, przeznaczone niegdyś dla 40 żołnierzy obsługi.

W lesie po zachodniej stronie portu można też natrafić na dużo mniejsze, żelbetonowe "grzybki", ukryte w ziemi. To stanowiska karabinów maszynowych i ukrycia dla żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, przygotowane w latach 50. na wypadek wybuchu III wojny światowej i desantu amerykańskich marines. Niestety, większość tych bunkrów służy teraz jako dzikie wysypiska śmieci i dorażne toalety.

W przyszłym tygodniu w naszym atlasie wojskowym ukaże się sztabówka z okolicami Słupska i Dębnicy Kaszubskiej. Czekamy na wasze zdjęcia ukazujące nieznane ciekawostki w topografii dawnego województwa słupskiego. Można je kierować na adres autora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza