Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorzanie żyją długo. GUS obliczył przeciętną długość życia w Polsce

Fot. Krzysztof Tomasik
W Pomorskim, jak i w Słupsku żyje się długo.
W Pomorskim, jak i w Słupsku żyje się długo. Fot. Krzysztof Tomasik
Główny Urząd Statystyczny obliczył przeciętną długość życia w Polsce. Wynika z niej, że w Pomorskiem mieszka się wyjątkowo dobrze, bo średnia wieku należy do najdłuższych.

Długość życia w Polsce oblicza GUS od lat pięćdziesiątych. Całość badań zawsze publikowana jest w książce pod tytułem "Trwanie życia". Najnowsza ma się ukazać w internecie i na rynku w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Kiedyś były to wyłącznie badania statystyczne. Dzisiaj dane z nich płynące są już niezwykle ważne. - Od 1 stycznia 2009 roku średnie dalsze trwanie życia dla obu płci łącznie jest podstawą naliczania emerytur zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 1998 r. oraz - począwszy od 1 stycznia 1999 r. - podstawą naliczania kapitału początkowego - mówi Longina Rutkowska, gł. specjalista Departamentu Badań Demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Według badań GUS, Pomorskie należy do jednego z czterech województw kraju, gdzie najdłużej żyją mężczyźni. Obecnie wskaźnik ten wynosi 71,3 roku. Ta liczba jest wyższa niż w poprzednim badaniu z 2007 roku. Wówczas wynosiła 70,7 roku.

Wiek życia kobiet żyjących w Pomorskiem należy z kolei do grona sześciu województw, gdzie średnia wieku jest najdłuższa. Obecnie wynosi 80 lat. W 2007 roku wskaźnik ten osiągnął 79,5 roku.

Niestety, nie wiemy jaka jest długość życia w regionie słupskim. - Dysponujemy tylko badaniami zbiorczymi z całego województwa - mówi Agata Maksymiuk z Wydziału Analiz i Udostępniania Informacji oddziału GUS w Gdańsku.

Dlaczego Polacy żyją coraz dłużej? GUS tłumaczy.
- Składają się na to korzyści wynikające z rozwoju nowych technologii medycznych i nowoczesnych metod diagnostycznych oraz poprawa kondycji zdrowotnej Polaków realizowana przez prozdrowotny styl życia - stwierdza Longina Rutkowska.

Jak się żyje w Polsce
W 2008 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 71,3 roku, natomiast kobiety żyły średnio 80 lat.
W porównaniu z początkiem lat 50. ubiegłego stulecia jest to o ok. 15 lat więcej dla mężczyzn i ok. 18 lat więcej dla kobiet.

Jak się żyje w Europie
Mimo pozytywnych zmian w wydłużaniu przeciętnego trwania życia, Polska nadal wypada niekorzystnie na tle czołówki krajów europejskich. Wiek dożywania Polaków jest krótszy o kilka lat: mężczyzn o ok. 8 lat, kobiet o 4-5 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza