MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pożar komina w Suchorzu. Z sezonem grzewczym wiążą się zagrożenia (ZDJĘCIA)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Zaczął się sezon grzewczy, a z nim problemy z niesprawnymi kominami. Przewód kominowy zapalił się w nocy w budynku wielorodzinnym w Suchorzu.
Zaczął się sezon grzewczy, a z nim problemy z niesprawnymi kominami. Przewód kominowy zapalił się w nocy w budynku wielorodzinnym w Suchorzu. OSP Trzebielino
Zaczął się sezon grzewczy, a z nim problemy z niesprawnymi kominami. Przewód kominowy zapalił się w nocy w budynku wielorodzinnym w Suchorzu.

Strażacy z Miastka, Trzebielina i Kołczygłów otrzymali wezwanie do pożaru komina wczoraj około godziny 22. Zagrożenie szybko zneutralizowano. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Strażacy apelują o przestrzeganie podstawowych zasad w sezonie grzewczym.

- Ostrożność i użytkowanie sprawnych urządzeń, to podstawa w zapobieganiu powstawania pożarów od pieców, kotłów i innych urządzeń grzewczych – podkreślają strażacy. - Używanie otwartego ognia w pomieszczeniach jest często bagatelizowane. Dochodzi do wyrzutów iskier i gorącego popiołu z pieców, czasami nawet do wybuchów palnych pyłów węgla czy drewna. Pożary powstają od nagrzanych powierzchni kotłów czy kominów, gdzie właściciele suszą podpałkę lub składują materiały palne. Niedrożne kominy oklejone smołą i sadzą ulegają zapaleniu wewnątrz, a następnie ogień przenosi się na elementy konstrukcyjne budynków.

Wokół pieca powinien panować ład i porządek. Składy drewna, węgla czy innych paliw muszą znajdować się w bezpiecznej odległości od urządzeń grzewczych. Pomieszczenia użytkowane jako kotłownie muszą mieć w 100 procentach sprawną wentylację. Dobrą praktyką jest wyposażanie kotłowni w podręczny sprzęt gaśniczy, najlepiej gaśnicą typu ABC lub przynajmniej w pojemnik z piaskiem, lub wodą, aby zadziałać w przypadku minimalnego zagrożenia. Najważniejsze jednak to użytkowanie urządzeń sprawnych technicznie i regularne czyszczenie kominów.

Pamiętajmy o tlenku węgla. Większe stężenie we wdychanym powietrzu grozi śmiercią. Przed niebezpieczeństwem może nas ustrzec regularna kontrola. Obowiązkowo raz w roku powinno się dokonać przeglądu przewodów kominowych, czyli uzyskać opinię kominiarza. Czyszczenie przewodów spalinowych przeprowadzamy minimum dwa razy w roku, wentylacyjnych raz w roku, dymowych cztery razy w roku. Jednym z większych błędów jest zaklejanie kratek wentylacyjnych. W teorii ma to zapobiegać utratom ciepła w pomieszczeniach. Jednak zaburza obieg powietrza w pomieszczeniach i utrudnia wyciąg trujących gazów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza