Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Niemczech. Po redakcyjnym dyżurze

Rafał Nagórski [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Radek Koleśnik
Magdalena Skrzypek-Terlecka.
Magdalena Skrzypek-Terlecka.
Od 1 maja możemy pracować za Odrą. Wczoraj na pytania Czytelników odpowiadała Magdalena Skrzypek-Terlecka, z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej Koszalinie.

- Pracuję w firmie polskiej i szef powiedział, że oddeleguje mnie do Niemiec. Gdzie będę zatrudniony? - Będzie pan oddelegowany do wykonania usługi transgranicznej, a co za tym idzie, miejscem zatrudnienia będzie Polska. Pracodawca powinien jednak na czas oddelegowania do innego kraju UE zapewnić pracownikowi minimalne wynagrodzenie, jakie obowiązuje w kraju oddelegowania. W Niemczech nie ma ustalonej ustawowo płacy minimalnej. Kwestie wynagrodzenia są ustalane branżowe zazwyczaj jako porozumienie pomiędzy władzami, a związkami zawodowymi.

- Czy muszę się zameldować podejmując pracę w Niemczech? - Osoby zamierzające przebywać w Niemczech przez dłuższy czas mają obowiązek zgłosić się do lokalnego urzędu meldunkowego (Einwohnermeldeamt) . Meldunku dokonujemy nie później niż 7 dni od przyjazdu. Procedura nie jest skomplikowana: należy udać się do właściwego miejscowo urzędu meldunkowego z wypełnionym formularzem dostępnym urzędzie i dowodem osobistym. Możemy być również poproszeni o umowę najmu lokalu. Jeżeli nasz pobyt będzie dłuższy niż 3 miesiące, to zgodnie z przepisami unijnymi musi go zalegalizować w urzędzie emigracyjnym.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza