MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ropa z Bałtyku. Innowacyjne poziome wiercenie pod dnem morskim

Wojciech Frelichowski
Innowacyjne poziome wiercenie pod dnem morskim. Operacja musiała być przeprowadzona precyzyjnie.

Platforma Lotos Petrobaltic rozpoczęła na początku kwietnia wiercenie siódmego otworu produkcyjnego na bałtyckim złożu B8. Tym razem był to otwór horyzontalny. Głębokość otworu w pionie wynosi ponad 2,2 km, a całkowita długość to ponad 3 km. Operacja musiała być przeprowadzona precyzyjnie, ponieważ wiercony otwór jest oddalony zaledwie o 2,5 m od innych odwiertów eksploatacyjnych. Równolegle z wierceniami platforma prowadziła eksploatację złoża B8.

- Cieszymy się, że mogliśmy zastosować innowacyjną metodę wierceń, a także z efektów wprowadzenia do eksploatacji otworu oznaczonego symbolem B8-7K - mówi Krzysztof Sułecki, wiceprezes zarządu, dyrektor wydobycia i zagospodarowania złóż w spółce LOTOS Petrobaltic. - Przyniesie to wymierne korzyści, przede wszystkim pozwoli lepiej wykorzystać zasoby złoża.

Złoże B8 to jedno z największych eksploatowanych złóż ropy na Bałtyku. Leży 63 km od przylądka Rozewie, w strefie ekonomicznej RP. Głębokość morza kształtuje się tam na poziomie 81-84 metrów. Potencjał wydobywczy tego złoża to ok. 3,5 mln ton ropy naftowej. Wydobycie rozpoczęto we wrześniu 2015 r.

Otwór został odwiercony zgodnie z harmonogramem. Wiercenie trwało 62 dni, a zastosowanie nowej technologii podczas wiercenia ostatniego odcinka otworu pozwoliło na uniknięcie wielu technicznych wyzwań. Jak wyjaśniają specjaliści, zastosowana technologia RSS (Rotary Steerable System) umożliwia sterowanie świdrem online podczas jednoczesnego obracania przewodu wiertniczego, aby na bieżąco korygować krzywiznę otworu.

Lotos Petrobaltic to spółka zależna Grupy Lotos S.A. Firma posiada koncesje na poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatację złóż węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego Lotos Petrobaltiku (wg. stanu na 31 marca 2016 r.) wynoszą ponad 64 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (tzw. boe).

Lotos Petrobaltic obecny jest również na Norweskim Szelfie Kontynentalnym poprzez spółkę Lotos E&P Norge.

Ponadto Lotos wraz z firmami Statoil i Total Norge na udziały w koncesji Utgard, która jest zlokalizowana na Morzu Północnym na granicy wód terytorialnych Norwegii i Wielkiej Brytanii, ok. 20 kilometrów na zachód od pola gazowego „Sleipner“. Złoże zlokalizowane jest na głębokości 3700 m, przy głębokości wody 110 m.

- Koncesja Utgard jest bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju Lotosu na Morzu Północnym - podkreśla Marcin Jastrzębski, wiceprezes ds. operacyjnych Grupy Lotos S.A. i prezes Lotos Petrobaltic.

Wydobycie zostanie uruchomione m.in. dzięki wykorzystaniu infrastruktury na polu gazowym „Sleipner“, w którym Lotos ma udziały i potrwa do 2032 roku.

Dodatkowo spółka jest właścicielem firmy Lotos Geonafta, największego producenta ropy naftowej na Litwie.

Łączne średnie wydobycie Lotos Petrobaltiku wyniosło w I kw. 2016 r. blisko 30 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie.

W pierwszym kwartale 2016 r. Lotos wydobył łącznie ok. 2,5 mln boe, zaś w całym 2015 r. rekordowe ok. 10 mln boe.

Zobacz także: Otwarcie suszarni gazowej w Stoisławiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza