Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryby mają głos. W sobotę festyn rybny w Klukach

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Fot. Archwum muzeum
W sobotę, 26 września w Klukach wszystko kręci się wokół ryby. Kluki na powrót staną się wsią zamieszkaną głównie przez rybaków, którzy wykorzystując bliskość jeziora Łebsko, uczynili rybołówstwo podstawą swojej gospodarki, przekazując tajniki fachu z pokolenia na pokolenie.

Festyn rybny „Ryby mają głos” jest okazją do przybliżenia odbiorcom tradycji rybackich i zaprezentowania codziennych czynności, jakie dawniej podejmowali rybacy oraz członkowie ich rodzin.

ZOBACZ TAKŻE: Czarne Wesele w Klukach

W zagrodzie, zamieszkanej przez dwie rodziny utrzymujące się z rybołówstwa, rybak naprawia swoją sieć. Sieci rybackie Słowińcy wyrabiali samodzielnie z bawełnianych nici. Służyły im do tego specjalne igły, zwane kleszczkami. W jednej z izb w chałupie żona rybaka wykonuje na drutach wełniane skarpety, które z pewnością przydadzą się mężowi, który w łodzi na Łebsku spędza dużą część dnia. Za chatą syn rybaka wędzi węgorze, które trafią później na słowiński stół. W chałupie u Alberta Klücka gospodyni smaży proste rybne kotlety, jakie znany były wszystkim mieszkańcom wsi. Nie potrzeba było wielu produktów, by wyczarować na patelni smakowite danie. Nieopodal chałupy mężczyźni kręcą konopne powrozy – grube sznurki, które wykorzystane zostaną do wyciągania ciężkich sieci z wody.

Czarne Wesele w KlukachCzarne Wesele w Klukach

Czarne Wesele w Klukach

Pod chałupą należącą do rodziny Keitschicków wyplatana jest karina – kosz służący do noszenia ryb.
Tego dnia podczas festynu rybnego odbywają się warsztaty dla dzieci – wykonywanie makiety z masy solnej, wycinanie, malowanie oraz wykonywanie rybek z gliny. Można ponadto spróbować wykonać z kawałka kory łódeczkę, a następnie puścić ją w balii wypełnionej wodą. Zachęcamy do skorzystania z tablic edukacyjnych, dzięki którym dowiedzieć się można wiele ciekawostek na temat ryb, a także do przespacerowania się po skansenie z questem w dłoniach (do pobrania w kasie).

Dzięki plenerowej wystawie można zapoznać się z codziennością słowińskich rybaków, która została ujęta na starych fotografiach pochodzących z obszaru położonego między jeziorami Gardno oraz Łebsko. Zdjęcia zaprezentowane są nieopodal magazynu na łodzie stojącego na terenie odtwarzającym wygląd dawnej przystani rybackiej. Nieopodal tego miejsca o godzinie 12 odbywać się będzie spektakl w wykonaniu Łowców Słów, oparty na wątkach wyjętych z rybackich opowieści i słowińskich legend.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza