Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co przyniesie nam tarcza antyrakietowa?

Redakcja
Oficjalne rozpoczęcie budowy tarczy antyrakietowej. Uroczystości w Redzikowie.
Oficjalne rozpoczęcie budowy tarczy antyrakietowej. Uroczystości w Redzikowie. Mariusz Surowiec
Zdaniem władz Słupska, niewiele. Rekompensaty są w zawieszeniu, a baza ma być samowystarczalna. Jednak będzie zatrudniać pracowników.

- Czujemy się oszukani - stwierdza cytowany przez „Business Insider” Robert Biedroń, prezydent Słupska. - Jest na mapie Polski miejsce, w którym na jakąkolwiek większą budowę trzeba mieć zgodę rządu Baracka Obamy. Baza będzie samowystarczalna, więc nasi przedsiębiorcy nie zarobią jako lokalni dostawcy. Tych 300 amerykańskich żołnierzy to tyle, ile dziennie mamy turystów. Jeśli wyjdą na przepustkę do restauracji, nie będzie to żaden zastrzyk dla naszej gospodarki - podsumowuje.

Sprawdziliśmy, jak to wygląda. Amerykanie wydadzą na budowę bazy nawet 180 mln dolarów. Część z tych pieniędzy trafi z pewnością do podwykonawców. Niektórzy szukają już pracowników. Ogłoszenie o naborze inżyniera budowy i tłumacza wisi od kilku dni na stronach słupskiego urzędu pracy. Nie można wykluczyć, że będzie ich więcej, bo na razie strona amerykańska rozstrzygnęła tylko jeden z dwóch dużych przetargów na budowę elementów tarczy w Polsce. Do wzięcia jest kontrakt na budowę całej infrastruktury towarzyszącej, czyli dróg dojazdowych, pomieszczeń socjalnych, a nawet boiska do baseballa.

Na rozstrzygnięcie czeka też kwestia ewentualnych rekompensat, która pozostaje w zawieszeniu, przynajmniej do szczytu NATO, który ma odbyć się w Warszawie na początku lipca. Taki termin podał ostatnio samorządowcom Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Wiadomo, że szacunkowa wielkość utraconych korzyści związana z funkcjonowaniem tarczy w Redzikowie to 2,8 mld złotych. Do takich wniosków doszli specjaliści z Agencji Rozwoju Pomorza, którzy na zlecenie lokalnych władz badali negatywny wpływ systemu na gospodarkę regionu słupskiego. Stratę obliczono w oparciu o aktualne parametry makro- i mikroekonomiczne, choć wielkość utraconych korzyści rozkłada się w czasie kolejnych 25 lat. Dla porównania korzyści mają sięgnąć 0,9 mld zł. Jedną z nich mają być stałe miejsca pracy.

Jak donosi związany z amerykańskiem departamentem obrony serwis informacyjny stripes.com, do obsługi bazy w rumuńskim Deveselu zatrudniono 75 osób. Mowa o tłumaczach, kucharzach i personelu obsługi. W pobliżu bazy Amerykanie wyremontowali też tamtejszą szkołę oraz przedszkole. Jednak po zakończeniu prac przy budowie instalacji tamtejsi hotelarze odnotowali znaczący spadek obrotów.

Szukasz informacji na temat tarczy w Redzikowie? Kliknij i przejdź do serwisu o tarczy antyrakietowej na gp24.

Oficjalne rozpoczęcie budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Zobacz zdjęcia.

Andrzej Duda: tarcza będzie chronić niebo nad Europą przed atakami rakietowymi.

Andrzej Duda: tarcza będzie chronić niebo nad Europą przed a...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza