Tarcza antyrakietowa > W Czechach może stanąć radar i...

  Tarcza antyrakietowa > W Czechach może stanąć radar i wyrzutnia

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Tarcza antyrakietowa > W Czechach może stanąć radar i wyrzutnia
  Polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie tarczy wyhamowały. Waszyngton sonduje Czechów, czy oprócz radaru nie przyjęliby też bazy z antyrakietami - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza"
  Tarcza antyrakietowa > W Czechach może stanąć radar i wyrzutnia
  Według źródeł dyplomatycznych oferta modernizacji polskiej armii przywieziona przez Amerykanów do Warszawy na początku kwietnia była ciekawa, ale niewystarczająca. Polskim warunkiem zgody na tarczę jest właśnie rozpisane na wiele lat wsparcie wojskowe, a w szczególności wyposażenie obrony przeciwlotniczej w rakiety typu Patriot.

  Waszyngton nie spieszy się z wychodzeniem naprzeciw oczekiwaniom Polski.
  Z informacji "Gazety" wynika, że amerykańska delegacja miała przyjechać z nowymi propozycjami między 15 a 20 kwietnia, ale raczej do tego nie dojdzie. - USA proponują spotkanie w maju. Wciąż nie wiemy, czy odpowiedzą pozytywnie na nasze oczekiwania - usłyszeliśmy ze źródła bliskiego negocjacjom.

  A jeszcze trzy tygodnie temu wydawało się, że sprawy ruszyły z kopyta i że umowa z USA zostanie podpisana jeszcze przed wakacjami. Warszawa zgodziła się na przyspieszony harmonogram rozmów o modernizacji polskiej armii, skracając go z sześciu do trzech miesięcy.

  Z rozmów "Gazety" z dyplomatami wygląda na to, że sytuacja zmieniła się po niedawnym szczycie NATO w Bukareszcie. Amerykanie uzyskali tam to, co chcieli: ostatecznie porozumieli się z Czechami w sprawie radaru i uzyskali poparcie wszystkich sojuszników dla swych antyrakietowych planów. NATO uznało, że zagrożenie atakiem rakietowym wzrosło i zapowiedziało, że tarcza będzie elementem systemu obronnego Sojuszu. Waszyngton ma zapewne nadzieję, że dzięki temu uda się skłonić Polskę do podpisania umowy na korzystniejszych dla USA warunkach.

  Z informacji "Gazety" wynika, że Amerykanie sondowali też Czechów, czy oprócz radaru nie zgodziliby się na przyjęcie u siebie bazy antyrakiet. Praga podobno nie odmówiła, ale zastrzegła, że z przyczyn politycznych (bardzo silna opozycja) wolałaby zostać tylko z radarem.

  Coraz bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, że USA zaczną budować bazę radarową w Czechach, nie czekając na Polskę. Dyrektor federalnej Agencji Obrony Przeciwrakietowej Henry Obering mówił na początku kwietnia, że Stany Zjednoczone będą zainteresowane radarem, nawet jeśli nie podpiszą porozumienia z Warszawą.

  Źródło: Gazeta Wyborcza

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Tarcza Antyrakietowa - wideo

  Tarcza Antyrakietowa - zdjęcia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!