Porozumienie w sprawie tarczy antyrakietowej - komentarze...

  Porozumienie w sprawie tarczy antyrakietowej - komentarze samorządowców

  Fot. Krzysztof Tomasik

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Wjazd na teren lotniska w Redzikowie. Za tym płotem miałaby powstać tarcza.

  Wjazd na teren lotniska w Redzikowie. Za tym płotem miałaby powstać tarcza. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Samorządowcy z regionu słupskiego mają dość. Mariusz Chmiel, wójt gminy Słupsk stwierdza wprost: Nic z tego nie będziemy mieli.
  Wjazd na teren lotniska w Redzikowie. Za tym płotem miałaby powstać tarcza.

  Wjazd na teren lotniska w Redzikowie. Za tym płotem miałaby powstać tarcza. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Komentarz dnia

  Komentarz dnia


  Każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony stoi interes narodowy, z drugiej interes regionalny. Jako Polak chciałbym czuć się w moim kraju bezpiecznie. Jako mieszkaniec regionu słupskiego poczuwam się do tego, by myśleć o nim w kategorii mojej miniojczyzny.
  Wiem, że tarcza będzie. Zbyt dużo zjawisk na to wskazuje. Gdy słucham wypowiedzi premiera, coraz częściej zaczynam się zastanawiać nad tym, po co nam to wszystko. Po co nam Polakom czerwona płachta na rogi wielkiego rosyjskiego sąsiada? Po co nam Słupszczanom instalacja, która wyrwie z wszelkiej cywilnej działalności najlepsze tereny inwestycyjne pod miastem? Choćbyśmy Amerykanom w Słupsku pokazali figę, cyrograf na nas podpisano już dawno.

  Wojciech Napruszewski
  wojciech.napruszewski@gp24.pl  Rozmowy prowadzone od czwartku przez Radosława Sikorskiego, ministra spraw zagranicznych, dotyczą tego, co Polska może uzyskać w zamian za umiejscowienie na jej terytorium wyrzutni rakiet - elementów tarczy antyrakietowej.

  Strona rządowa zdecydowanie opowiada się za tym, by w zamian za tarcze, w Polsce mogły stacjonować baterie rakiet typu "Patriot".

  Jeszcze w czerwcu wydawało się, że rozmowy zostały ostatecznie zerwane. Wtedy premier Donald Tusk stwierdził, iż warunki amerykańskie są nie do przyjęcia.
  Lokalni samorządowcy mają dość:

  - Ja myślę, że to jest rozgrywka pomiędzy premierem, a prezydentem, czyli o to, kto mógł się lepiej pokazać i powiedzieć: to ja więcej uzyskałem - stwierdza Mariusz Chmiel, wójt gminy Słupsk - Choć nie wiem, kto może na tym zyskać. Obaj uważają, że jest w tym interes Polski, jednak ja tego zupełne nie widzę.

  - Tarcza będzie. To zostało już dawno przesądzone. Teraz mamy do czynienia z prężeniem muskułów i kształtowaniem pozytywnego wizerunku premiera. To, że rozmowy się zaczną z powrotem, było dla mnie jasne i oczywiste - uważa Jolanta Szczypińska, posłanka PiS.

  Żadnego zaskoczenia nie kryje także Sławomir Ziemianowicz, starosta słupski. - Z jednej strony były zapowiedzi o zakończeniu rozmów, a z drugiej teren Redzikowa wciąż lustrują oficerowie amerykańscy - mówi starosta, polityk Platformy Obywatelskiej.
  Lokalni samorządowcy mają dość stanowiska rządu: - Ja nie wierzę w to, że kiedykolwiek coś dostaniemy. Miałem natomiast nadzieję iż rząd Platformy Obywatelskiej poważnie nas potraktuje. Nic takiego się nie dzieje - stwierdza wójt Chmiel.

  Dowodem na bezczynność rządu miała być wizyta samorządowców w Warszawie i rozmowy z Witoldem Waszczykowskim, negocjatorem w sprawie tarczy. Lokalni politycy dowiedzieli się tam, że nie mają czego oczekiwać, bo żadna umowa w sprawie tarczy nie została podpisana. - To oni będą się z nami liczyli jak podpiszą umowę?! - grzmi Chmiel.

  Ziemianowicz tonuje emocje. - Ja się nie znam na negocjacjach na wysokim poziomie, Być może to wszystko jest tylko świadomą grą - stwierdza.

  - Dla regionu ważniejsze jest lotnisko. Przykładowo, byli u mnie przedstawiciele firmy Apollo Tyres, potentata światowego produkującego opony. Mogli otworzyć fabrykę na cztery tysiące osób. Przeszkodą okazał się brak lotniska - stwierdza Mariusz Chmiel. - Właśnie lotnisko biznesowo-turystyczne jest dla nas o wiele bardziej ważniejsze niż jakakolwiek tarcza.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (29)

  Wszystkie komentarze (29) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Tarcza Antyrakietowa - wideo

  Tarcza Antyrakietowa - zdjęcia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!