11 listopada do Słupska może przyjechać delegacja z...

  11 listopada do Słupska może przyjechać delegacja z amerykańskiego miasta Huntsville

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Miasto Huntsville

  Miasto Huntsville ©Fot. wikipedia

  Oficjalne zaproszenie do Laurente Spancer, burmistrza Huntsville zostało wystosowane w piątek podczas pierwszej w historii Słupska videokonferencji ze stroną amerykańską.
  Miasto Huntsville

  Miasto Huntsville ©Fot. wikipedia

  Konferencja odbyła się w gabinecie prezydenta Macieja Kobylińskiego. Poza nim i Zdzisławem Sołowinem, przewodniczącym Rady Miejskiej uczestniczyli w niej dyrektorzy wydziałów oraz prof. Antoni Drapella, zastępca rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku, Władysław Pędziwiatr, kanclerz Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania oraz Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Ze stroną amerykańską kontaktowano się poprzez komunikator Skype. Obraz było widać na monitorze komputerowym i telebimie. Rozmowa trwała ponad dwie godziny. Przysłuchiwali się jej dziennikarze, którzy mogli także zadawać pytania.

  Poza kurtuazyjnym przedstawieniem uczestników, w tym Rikiego Ellisona, szefa amerykańskiego Sojuszu na Rzecz Obrony Przeciwrakietowej, który wziął także udział w konferencji, a przedtem doprowadził do nawiązania kontaktu między obu miasta , dokonano wymiany podstawowych informacji o obu miastach. Prezydent i pani burmistrz zadeklarowali chęć współpracy, która może objąć wymianę młodzieży, wymianę naukową, kulturalną oraz gospodarczą.


  Wideokonferencja w słupskim ratuszu.
  (fot. Fot. Artur Podlewski)

  Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Huntsville to miasto w północnej części stanu Alabama. Według szacunków na rok 2005, miasto ma około 164,6 tys. mieszkańców, cała jego aglomeracja - 368,7 tysięcy. a obszar metropolitalny Huntsville - Decatur około 510 tysięcy. Do 1940 Huntsville było małym miasteczkiem. Ogromny jego wzrost nastąpił w latach II wojny światowej, gdy nieopodal miasta ulokowano Arsenał Redstone, w którym produkowano amunicję. W 1950 arsenał został przekształcony w centrum badań i rozwoju rakiet.

  Sprowadzono tam Wernera von Brauna wraz z jego zespołem, który zajmował ię tym problemem.. W 1960 ośrodek stał się jednym z głównych ośrodków wspomagania lotów kosmicznych NASA i doświadczeń w dziedzinie obrony antyrakietowej.
  Okazało się także, w Huntsville działa Klub Polski, który skupia Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy mieszkają w tym mieście od niedawna lub kilku pokoleń. Większości są to rodziny polskich inżynierów, którzy przyjechali do Huntsville, aby pracować w przemyśle zbrojeniowym. Prezentujący to środowisko Karol Wojda, którego pradziadek wyjechał do USA w 1869 roku z okolic Bydgoszczy, podkreślał, że Huntsville to bardzo ładne miasto, które przyciąga ludzi wysoką jakością życia.

  W czasie wymiany poglądów pojawił się także wątek obaw dotyczących amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Pani burmistrz Spancer mówiła, że obawy mieszkańców miejscowości, w których w USA usytuowano elementy tarczy antyrakietowej szybko mijały, a one wkrótce wrastały w krajobraz tych miejscowości. Natomiast rząd amerykański wspiera je mocno finansowo. To wsparcie dotyczy także Huntsville, które go 50 procent funduszy inwestycyjnych pochodzi od rządu.

  Jeszcze nie wiadomo, czy pani burmistrz na pewno przyleci do Słupska 11 listopada. Za to prezydent Kobyliński zadeklarował, że w przyszłym roku poleci do Huntsville.

  Szerzej w poniedziałkowym wydaniu Głosu Pomorza.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (7)

  Wszystkie komentarze (7) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Tarcza Antyrakietowa - wideo

  Tarcza Antyrakietowa - zdjęcia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  Laur Piękna 2017 – czekamy na zgłoszenia kosmetyczek, fryzjerów i trenerów fitness

  Laur Piękna 2017 – czekamy na zgłoszenia kosmetyczek, fryzjerów i trenerów fitness

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]