Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie pytają ministrów o zagrożenia dotyczące tarczy

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Archiwum
Pytania o zagrożenia, które stawiali mieszkańcy regionu słupskiego, teraz pojawiły się w interpelacjach poselskich skierowanych do ministrów.

Interpelacje poselskie, które podpisali Grzegorz Furgo i Marta Golbik, posłowie Nowoczesnej, zostały skierowane do MON oraz Ministerstwa Środowiska.

W przypadku MON posłowie pytają, czy resort dokonał analizy zagrożeń, jakie może stworzyć tarcza dla mieszkańców najbliższej okolicy. Konkretnie posłowie pytają o to, czy brany jest pod uwagę atak rakietowy na przykład przy pomocy stacjonujących w obwodzie kaliningradzkim rakiet iskander. Chcą wiedzieć też, jakie są rezultaty tej analizy, jeśli jej dokonano.

Ponadto domagają się od MON odpowiedzi na pytanie, czy podczas podejmowania decyzji o lokalizacji tarczy brano pod uwagę gęstość zaludnienia terenu i bezpośrednią bliskość blisko stutysięcznego Słupska. Jeśli wzięto je pod uwagę, to chcą wiedzieć, na jakiej podstawie uznano, że lokalizacja strategicznych systemów rakietowych w tak zaludnionym terenie nie będzie stanowiła zagrożenia dla mieszkańców okolicy.

Kolejne pytania dotyczą tego, czy brano pod uwagę inne lokalizacje tarczy antyrakietowej oraz czy MON dokonał analizy wielkości promieniowania lub innych oddziaływań na środowisko systemów radarowych, które mają być wybudowane w Redzikowie. Posłowie pytają także MON, czy otrzymał takie informacje od Amerykanów. Szczegółowe pytanie dotyczy tego, czy w Redzikowie zostanie zlokalizowany radar AN/SPY1D czy też cechujący się większym promieniowaniem AN/SPY1D (V).

Z kolei interpelacja skierowana do Ministerstwa Środowiska dotyczy analizy wielkości promieniowania lub innych oddziaływań na środowisko systemów radarowych. Posłowie pytają także o to, czy wzięto pod uwagę łączne promieniowanie radaru zlokalizowanego w Głobinie oraz radaru, który powstanie w Redziko-wie. Chcą się również dowiedzieć od ministra środowiska, czy w związku z planowaną inwestycją przeprowadzono lub planuje się przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko, a jeżeli nie, to z jakiego powodu?

Ostatni zestaw pytań dotyczy tego, czy brano pod uwagę, że cały obszar pobrzeża od Słupska aż po Hel ze względu na panujące warunki atmosferyczne jest najdogodniejszą lokalizacją do lokalizacji turbin wiatrowych. Pytają również o to, czy jest to działanie zgodne z dokumentem strategicznym „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku“, a w szczególności z zapisem definiującym jeden z kierunków rozwoju polskiej energetyki mówiącym o rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym biopaliw.

Podobne pytania już w połowie ubiegłego roku stawiali mieszkańcy Słupska i regionu, którzy postulowali zorganizowanie referendum w sprawie tarczy antyrakietowej. Pomysł ten jednak został odrzucony przez Radę Miejską w Słupsku, bo nie miałoby ono żadnej mocy.

Szukasz informacji na temat tarczy w Redzikowie? Kliknij i przejdź do serwisu o tarczy antyrakietowej na gp24.

gp24

Popularne na GP24. Zobacz:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza