Siatkówka. Brazylia z awansem do półfinału mistrzostw świata. Polska czy USA?

Paweł Wiśniewski
Radość siatkarzy Brazylii po zwycięstwie z Argentyną w ćwierćfinale mistrzostw świata PAP/Łukasz Gągulski
W ćwierćfinale mistrzostw świata siatkarzy, Brazylia pokonała w Gliwicach Argentynę 3:1 (25:16, 23:25, 25:22, 25:21). W sobotnim półfinale, drużyna „Canarinhos” zagra w Katowicach ze zwycięzcą meczu Polska - USA.

W 1/8 finału mistrzostw świata, w hali "Arena Gliwice", Brazylia wygrała z Iranem 3:0, a zespół argentyński zespół - również bez straty seta - ograł Serbię.

Pierwsi na rozgrzewkę wyszli Brazylijczycy, w wyraźnie dobrych humorach. Ostatnie przygotowania do meczu „umilał” siatkarzom obu ekip ulewny deszcz, bębniący w dach "Arena Gliwice", odgłosy burzy i latynoskie rytmy płynące z głośników.
Kibice wchodzący do hali rozmawiali nie tylko o siatkówce, ale też o tym, że chętnie zobaczyliby u siebie starcie piłkarskich drużyn z Południowej Ameryki.

Argentyńczykom w pierwszym secie gra się nie układała. Zaczęli od wyniku 1:5, potem co prawda remisowali 8:8, ale od tego momentu rywale im "odjechali" i pozwolili ugrać zaledwie 16 punktów.

Trener zespołu argentyńskiego - Marcelo Mendez, który w nowym sezonie poprowadzi Jastrzębski Węgiel, kilka razy bezradnie rozłożył ręce. Po zmianie stron miał powody do radości, bowiem jego zespół od początku toczył wyrównaną walkę z wicemistrzami świata i po ataku Bruno Limy wygrał do 23.

Kibice nie mogli narzekać na brak emocji w trzeciej odsłonie. Drużyna trenera Renana Dal Zotto prowadziła już 20:14, walczący o każdą - nawet pozornie beznadziejną - piłkę przeciwnicy zdołali odrobić część strat. Końcówkę rozstrzygnęli na swoją korzyść „Canarinhos”.

Choć Argentyńczycy prowadzili w czwartym secie 14:10, nie udało im się utrzymać korzystnego wyniku. Przy remisie 20:20 stracili trzy punkty z rzędu i nie zdołali zatrzymać rozpędzonych przeciwników.

Trener Mendez - zgodnie ze swoją zapowiedzią - od piątku może się skupić na przygotowaniach do sezonu ekipy wicemistrza Polski.