Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk. Niezwykłe znalezisko na ul. Bałtyckiej: chcieli wybudować piaskownicę, a wykopali nagrobek z XIX wieku!

Monika Zacharzewska
Fot: Krzysztof Tomasik
Robiłyśmy piaskownicę dla dzieci i wykopałyśmy ponadstuletnią płytę z grobu czteromiesięcznej dziewczynki - opowiadają mamy maluchów z ul. Bałtyckiej. 9-letnią Darię całą noc męczyły koszmary.

- Wbiłyśmy szpadel, nawet nie głęboko, i poczułyśmy pod nim kamień - opowiada Beata Gerszewska, jedna z mam, które na podwórku za kamienicą przy ul. Bałtyckiej 30 postanowiły zrobić piaskownicę dla swoich dzieci.

- Wykopałyśmy go i wówczas zauważyłyśmy tylko, że ma kształt serca
.
- Dopiero później, gdy piłyśmy kawę po pracy, przyjrzałyśmy mu się bliżej - dodaje Katarzyna Murawska. - Zaczęłam go skrobać i spostrzegłam, że są na nim jakieś litery.

Słupszczanki rozszyfrowały, że na kamieniu jest imię i nazwisko dziewczynki, która zmarła ponad 100 lat temu. Marie Schmidt urodziła się 11 grudnia 1877 roku, a zmarła 2 kwietnia 1878.

- Przestraszyłyśmy się, że może są tu gdzieś jeszcze i jej kości. Ale nie, to chyba niemożliwe - snuje przypuszczenia Beata Szynkaruk. - To przedwojenny nagrobek, widocznie ktoś go tu kiedyś przyniósł z jakiegoś powodu. No, ale ciarki po plecach nam przeszły...

Kobiety przy kawie fantazjowały, kim mogła być mała Marie. - Słyszała to moja 9-letnia córka. Potem całą noc spać nie mogła. Miała koszmary - opowiada pani Katarzyna. - Ten kamień powinien znaleźć się w godnym dla niego miejscu.

O znalezisku kobiet z ul. Bałtyckiej powiadomiliśmy Zarząd Cmentarzy Komunalnych i Terenów Zielonych w Słupsku.

- Przy różnych remontach na terenie miasta odnajdujemy stare nagrobki. Ostatnio kilka takich odkyto przy pracach na terenie Szkoły Policji - mówi Zbigniew Ingielewicz, szef ZCKiTZ. - Wszystkie te płyty trafiły do lapidarium na starym cmentarzu.
Dzięki informacji o znalezisku przy ul. Bałtyckiej nagrobek zmarłej 131 lat temu Marie również trafi do lapidarium.

- Musiał się tam znaleźć przypadkiem. Pojedziemy po niego w czwartek - dodaje Ingielewicz. - Przy okazji dokładnie go obejrzymy.

- To dobrze, że ktoś ten kamień stąd zabierze, może poznamy jego historię - mówi Beata Gerszewska, a Beata Szynkaruk dodaje: - Jak przyjadą tu ludzie z cmentarza, to poproszę ich aby sprawdzili, czy tu pod ziemią nie ma innych nagrobnych płyt. Bo różnych kamieni tu jest mnóstwo. Kiedy kopałyśmy tę piaskownicę, to łopata nam się złamała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza