Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupski Czyn odpowiada na krytykę spółdzielcy

Zbigniew Marecki [email protected]
Słupski Czyn odpowiada na krytykę spółdzielcySiedziba SSM Czyn przy ul. Leszczyńskiego w Supsku.
Słupski Czyn odpowiada na krytykę spółdzielcySiedziba SSM Czyn przy ul. Leszczyńskiego w Supsku. Krzysztof Piotrkowski
Zarząd Słupskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Czyn odpowiedział na zarzuty, które w minionym tygodniu przedstawił pan Edward, emerytowany prawnik i zarazem spółdzielca.

Ponieważ na początku czerwca (od 6 do 9 czerwca, w trzech turach) w SSM Czyn odbędzie się Walne Zebranie, pan Edward (nazwisko do wiadomości redakcji) uznał, że warto podyskutować o wewnętrzych problemach spółdzielni, które nurtują nie tylko jego. 

Poruszył m.in. sprawę odpisu na fundusz remontowy, który jego zdaniem jest obecnie za wysoki, bo spółdzielnia dysponuje prawie 20 milionami złotych oszczędności. Dlatego postuluje, aby wysokość odpisu remonotwego obniżyć. 
 
W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy od zarządu SSM Czyn, czytamy na ten temat: 

"Procentowy udział składnika opłat - funduszu remontowego w stosunku do całego wymiaru opłat zależy od wielu czynników, m.in. od ilości osób, powierzchni lokalu, wysokości opłat za media. W przypadku niektórych lokali stanowi 14 procent wysokości całego wymiaru opłat, a w przypadku innego lokalu stanowi 37 procent wysokości całego wymiaru. Należy podkreślić, że wysokość odpisu jest różna w zależności od nieruchomości i przede wszystkim ma związek z planowanymi remontami w danej nieruchomości, które co roku są przedstawiane i konsultowane na zebraniach z użytkownikami lokali. Wtedy też poprzez głosowanie decydują oni o potrzebach remontowych, a Spółdzielnia tworzy plan, weryfikując stawkę odpisu na fundusz remontowy. Niektóre nieruchomości zwiększają stawkę na pewien okres, aby zebrać potrzebne środki na realizację dużych wydatków, np. instalację centralnej ciepłej wody ". 

Niewykonanie planu remontów 
Kolejny wątek, który podniósł pan Edward, to kwestia niewykonania planu remontów w Czynie. Jak zauważył, w ostatnich latach poziom jego wykonania się obniża. W 2012 roku plan wykonano w 88 procentach, w 2013 roku - w 56 proc., a w 2014 - na poziomie 44 procent. Co na ten temat sądzi zarząd Czynu? 

Oficjalna odpowiedź w tej kwestii jest następująca: 

"Plan remontów i jego realizacja w latach 2013 i 2014 został przedstawiony w sprawozdaniach Zarządu z podaniem przyczyn niewykonania pewnych zakresów prac. 
Nie należy utożsamiać i bezpośrednio łączyć ze sobą stanu środków pieniężnych na rachunkach bankowych ze stanem funduszu remontowego. Trzeba mieć na uwadze, że ze środków pieniężnych na rachunkach bankowych, które posiada Spółdzielnia rozlicza się i reguluje zobowiązania. 
Należy zwrócić uwagę również na fakt, iż oprócz podstawowej działalności związanej z gospodarką mieszkaniową (bezwynikową), Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą: na częściach wspólnych nieruchomości, z której uzyskany wynik finansowy po opodatkowaniu, stanowi "pożytki z nieruchomości "; na mieniu Spółdzielni, z której uzyskany wynik finansowy po opodatkowaniu, stanowi "pożytki z mienia Spółdzielni ". 

Rozliczenie kosztów dostarczania ciepła 
Ponadto pan Edward przedstawił swoje wątpliwości dotyczące kwestii rozliczania kosztów dostarczania ciepła do spółdzielczych budynków. Szerzej na ten temat pisaliśmy przed tygodniem. W odpowiedzi zarząd Czynu napisał: 

"Obowiązujący w spółdzielni regulamin rozliczania kosztów zużycia ciepła został wprowadzony w dniu 16.09.2013 r. uchwałą Rady Nadzorczej nr 40/2013. Projekty regulaminów są podawane do wiadomości i konsultowane z mieszkańcami. Obowiązujący regulamin określa procentowy podział kosztów dostarczanego ciepła do budynku: 30 procent kosztu rozliczane jest proporcjonalnie do powierzchni użytkowej, a 70 procent kosztu rozliczane jest proporcjonalnie do wskazań podzielników ciepła. Dla każdego lokalu w budynku ustalana jest wartość jednostkowa do naliczenia kosztu od powierzchni lokalu. Opłata ta odnosi się do kosztów niezależnych od wielkości zużycia ciepła w mieszkaniu i przeznaczona jest na pokrycie kosztów ogrzania pomieszczeń wspólnego użytku, pralni, suszarni, klatek schodowych itp. Może wystąpić taka sytuacja, że w lokalu, w którym podzielniki nie wykażą zużycia ciepła, jedynym kosztem, jaki poniesie użytkownik lokalu, będzie koszt naliczony od powierzchni użytkowej lokalu. 

W części zasobów spółdzielni w pomieszczeniach łazienek nie ma zainstalowanych tradycyjnych grzejników, są jedynie nieopomiarowane piony świecowe. W tych przypadkach rozliczenie polega na szacowaniu zużycia ciepła. Z uwagi na zróżnicowane grzejniki cieplne zamontowane w poszczególnych lokalach w rozliczeniach wykorzystywane są indywidualne współczynniki grzejnikowe, które mówią o wielkości i mocy urządzeń (UF). 

Również dla każdego lokalu wyliczony jest indywidualny współczynnik lokalowy (LAF) uwzględniający położenie całego lokalu oraz zapotrzebowanie w moc cieplną. 

O cieple na klatkach schodowych decydują mieszkańcy. Zgodnie z ich wolą pozostawiono grzejniki na najniższej kondygnacji, które mają na celu ochronę przed wychłodzeniem ścian (a co za tym idzie mieszkań) położonych najniżej i narażonych na chłód dostający się do klatki podczas wchodzenia i wychodzenia z budynku ". 

Wynagrodzenie członków zarządu 
Pan Edward nie ukrywa, że zaczął głębiej badać sytuację wewnątrz spółdzielni, gdy mu odmówiono ujawnienia wysokości płac członków zarządu Czynu. Gdy mu tego odmówiono, złożył odpowiednie zawiadomienie na policję. Sprawą teraz zajmie się sąd. Tymczasem zarząd Czynu twierdzi, że z informacji uzyskanych przez niego w sprawie jawności wynagrodzeń nie został sporządzony akt oskarżenia. 

Wynagrodzenie członków rady nadzorczej 
Pan Edward kwestionuje też wysokość wynagrodzenia członków rady nadzorczej Czynu. Zarząd twierdzi, że została ona określona w parag. 45. statutu, który zatwierdził najwyższy organSpółdzielni - Walne Zgromadzenie Członków. Ponadto informuje, że pan Edward "niejednokrotnie otrzymywał odpowiedzi na temat poruszanych spraw zarówno w formie pisemnej, jak również na spotkaniach z Zarządem z Przewodniczącą Rady Nadzorczej".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza