Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupski NOT uhonorował młodych innowatorów za ich sukcesy

Zbigniew Marecki
W czwartek w siedzibie Rada Regionalnej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Słupsku uroczyście uhonorowano słupskich licealistów, którzy w tym roku odnieśli sukcesy w XIII edycji konkursu Młody Innowator.

Uroczystość zorganizowali Tadeusz Bruzda i Krystyn Popiel, prezes i wiceprezes słupskiego NOT-u. Gościem specjalnym wydarzenia był Arkadiusz Śmigielski, prezes firmy OptiNav ze Słupska, która działa od 2003 roku i realizuje zaawansowane systemy wizyjne oraz informatyczne dla medycyny i przemysłu. Prezes mówił o działalności firmy, pozyskiwaniu przez nią europejskich patentów oraz o nawiązywaniu współpracy z młodymi inżynierami, którzy chcieliby się stać częścią jego zespołu. Zaprosił także licealistów do odwiedzenia jego firmy i zapoznania się z jej specyfiką.

Zanim dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i specjalistyczne książki, młodzi innowatorzy mieli okazję zaprezentować swoje pomysły innowacyjne.

Paweł Śpiechowicz z III kl. II LO w Słupsku mówił o projekcie ”DotsNote-drukarka krótkich notatek w alfabecie Braillef’a wykorzystująca algorytmy konwersji mowy na tekst”, który jemu i Julii Kalinowskiej dał II miejsce na ogólnopolskim etapie konkursu "Młody Innowator" Jak się okazuje, jego celem jest umożliwienie tworzenia krótkich notatek pisemnych w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych i głuchoniewidomych. Założenie obejmuje stworzenie niedrogiego, intuicyjnego urządzenia, które będzie w stanie szybko i skutecznie drukować notatki pismem punktowym. Do rozpoznawania mowy użyto przetwarzanie w chmurze, jako tańsze, bezpieczniejsze, bardziej niezawodne i elastyczniejsze niż serwery lokalne. Warto nadmienić, że nasi Młodzi Naukowcy mają już wstęp na każdą politechnikę w kraju. Gala finałowa odbędzie się 25. września 2020 r. w Domu Technika NOT w Warszawie. Praca laureatów będzie prezentowana również podczas międzynarodowej wystawy „IWIS” (International Warsaw Invention Show) organizowanej w Warszawie oraz na światowych wystawach wynalazków.Opiekunami nadzorującymi przygotowania do konkursów byli Katarzyna Nowacka oraz Krzysztof Kaluga i Romuald Jakowczyk.
Poza tym w czwartek przedstawiono pomysł Pawła Michońskiego, Pawła Szczepańskiego i Oskara Aleksandrowicza z II kl. I Społecznego Liceum im. „Zjednoczonej Europy” STO w Słupsku dotyczący ekologicznej modernizacja wagonów kolejowych poprzez odzysk energii kinetycznej przy hamowaniu. Kolejny projekt pt. ”Pelargonia pachnąca, czyli geranium jakiego nie znacie” przygotowali Karolina Wojtkowiak i Paweł Bałbatun z z II kl. I Społecznego Liceum im. „Zjednoczonej Europy” STO w Słupsku.

Celem ich pracy było pokazanie, że rośliny spotykane przez nas na co dzień, zawierają właściwości, z których można korzystać nie niszcząc przy tym środowiska nie stosując w życiu codziennym chemicznych preparatów. Do tego celu wykorzystano geranium, które jak się okazało ma własności grzybobójcze oraz bakteriobójcze. Najpierw wykorzystano liście rośliny, aby stworzyć z nich hydrolat, a później przebadano go pod kątem: grzybobójczości na chlebie i bakteriobójczości z wybranymi szczepami bakterii. W wyniku tych badań okazało się, że hydrolat działa na bakterie E faecalis. Sprawdzono również jak zareaguje na zmiany skórne związane z okresem dojrzewania – w tym celu pobrano komórki trądziku młodzieńczego i pod mikroskopem obserwowano, jak zareaguje z hydrolatem. Zauważono, że płyn bardzo dobrze radzi sobie ze zwalczaniem badanych bakterii.

Natomiast Paulina Małecka i Krzysztof Korzeniewski z I kl. I Społecznego Liceum im. „Zjednoczonej Europy” STO w Słupsku przedstawili projekt "Bezpieczne i wygodniejsze kule dla osób poszkodowanych", w ramach którego usprawnili kule ortopedyczne, mając na celu poprawienie jakości użytkowania i jakości życia osób niepełnosprawnych. Zostały one usprawnione dla osób poszkodowanych (np. osób, które uległy wypadkowi) i ludzi starszych, potrzebujących takich kul do zwykłego poruszania się. Uczniowie z STO swoje projekty przygotowali pod kierownictwem Grażyny Linder.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza