MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Służba przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Zobacz jednostkę PSP w Słupsku od środka

olo
W JRG nr 2 24-godzinną służbę pełni stale ośmiu strażaków, którzy zmianę rozpoczynają o godz. 8 rano.
W JRG nr 2 24-godzinną służbę pełni stale ośmiu strażaków, którzy zmianę rozpoczynają o godz. 8 rano. Krzysztof Piotrkowski
Trzy zawodowe jednostki, 147 strażaków-ratowników i 2,4 tysiąca wyjazdów roku. W piątek w Warszawie obchodzono Dzień Strażaka. W Słupsku sprawdziliśmy, jak jednostka strażacka wygląda od środka.

Kompania Reprezentacyjna Województwa Pomorskiego złożona w większości ze strażaków ze Słupska przemaszerowała w piątek przez plac Defilad w Warszawie. Wszystko w ramach Centralnych Obchodów Dnia Strażaka połączonych z Promocją Oficerską w PSP.

Słupska komenda świętować będzie 30 maja mszą świętą, przemarszem przez miasto i apelem na placu Zwycięstwa. Po raz pierwszy pod ratuszem będzie można zobaczyć amerykańskich strażaków z bazy w Redzikowie, którzy mają zaprezentować swoje charakterystyczne auto gaśnicze. Będą też straże wojskowe.

Jest co świętować, bo Straż Pożarna ma co robić. W ubiegłym roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na obszarze Słupska i powiatu słupskiego interweniowały przy 2340 zdarzeniach. Około jednej trzeciej wyjazdów z tej puli to interwencje związane z pożarami. Zdecydowana większość to jednak wyjazdy do tak zwanych miejscowych zagrożeń, czyli do wypadków drogowych, pomocy pogotowiu, interwencji związanych z owadami czy ściągania kotów z dachów i drzew.

Jak w praktyce wygląda służba? W piątek sprawdziliśmy to na przykładzie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 2 przy ul. Towarowej, która obsługuje zdarzenia, do których dochodzi na Zatorzu i tej części powiatu.

24-godzinną służbę pełni tu stale ośmiu strażaków, którzy zmianę rozpoczynają o godz. 8 rano. Godzinę później są już na zajęciach szkoleniowych, po których jest czas na sport i przygotowanie posiłków. Plan dnia zakłada też okres na samodoskonalenie się. Popołudnie to już okres czuwania.

- Od momentu rozpoczęcia służby o każdej chwili może nastąpić wyjazd - mówi mł.kpt. Piotr Basarab, oficer prasowy PSP Słupsk. - Strażacy w ciągu minuty od wezwania powinni być ubrani, w pełni wyposażeni i w samochodzie.

Dyspozycje, kto i gdzie ma jechać, wydaje oficer ze stanowiska kierowania, które mieści się na ulicy Młyńskiej. Ulica Młyńska to też siedziba komendy PSP w Słupsku i JRG nr 1 z 11 strażakami gotowymi do wyjazdu w każdej chwili. Trzecia zawodowa jednostka znajduje się w Ustce. W sumie PSP Słupsk to 147 strażaków. Jest też pięcioro pracowników cywilnych.

Żeby zostać strażakiem-ratownikiem trzeba wykazać się bardzo dobrym zdrowiem i spełnić kryteria formalne. Kandydaci, którzy odpowiedzą na ogłoszenie o naborze, muszą umieć pływać, przejść przez komisję lekarską czy wejść na drabinę wysoką na 20 metrów. Pracę proponuje się najlepszym. Członkowie OSP i kandydaci np. z dodatkowymi uprawnieniami jak patent sternika czy prawo jazdy kat. C. mogą liczyć na preferencje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza