MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog w powiecie bytowskim. Czujniki "krzyczały" na czerwono (ZDJĘCIA)

Sylwia Lis
Smog w powiecie bytowskim. Czujniki w Parchowie i Trzebielinie "krzyczały" na czerwono.

- Jestem zaniepokojony stanem powietrza w powiecie bytowskim – alarmuje nasz czytelnik. – Chwalimy się czystym powietrzem, pięknymi Kaszubami, a dziś normy były przekroczone wielokrotnie, w kilku gminach było gorzej niż w Warszawie, czy Gdańsku. Wykresy aż „krzyczały” czerwonym kolorem.

Czy jest smog?

W powiecie bytowskim trudno mówić o prawdziwym smogu, choć mieszkańcy często obserwują zadymienie i mgłę w porze zimowej. Czujniki jakości powietrza zamontowane na kilkunastu obiektach informują o przekroczeniu norm – zwykle na krótko, bo akurat powietrze w powiecie mamy bardzo dobre. Zjawisko smogu tłumaczył kilka dni temu Krzysztof Ścibor, meteorolog ze Słupska.

- Przede wszystkim należy pamiętać, że smog jest zjawiskiem meteorologicznym, tak samo jak deszcz, śnieg, mgła czy burza, choć w przypadku smogu to człowiek w dużej mierze przyczynia się do jego występowania – wyjaśniał. - I tak samo jak przy innych zjawiskach, aby pojawił się smog, muszą zostać spełnione pewne warunki. Mowa tu o układzie wysokiego ciśnienia, który uniemożliwia przedostanie się zanieczyszczonego powietrza do wyższych warstw atmosfery, o inwersji temperatury (temperatura powietrza rośnie wraz z wysokością), która również blokuje pionowe mieszanie się powietrza w atmosferze, oraz bezwietrznej pogodzie hamującej cyrkulację powietrza.

Czujniki w powiecie bytowskim

W powiecie bytowskim w każdej gminie zamontowano przynajmniej jeden czujnik, po dwa są w Bytowie i Miastku.
Dziś rano normy wielokrotnie zostały przekroczone w Parchowie i Trzebielinie. W Bytowie i w Lipnicy też nie było najlepiej.
- Mamy wzmożony okres opalania – mówi Małgorzata Zielonka, naczelnik wydziału ochrony środowiska w bytowskim starostwie. - Nie ukrywajmy, że to w dużej mierze ludzie przyczyniają się do takiego stanu powietrza, paląc niedozwolonym lub złej jakości paliwem. Kolejna rzecz to liczba samochodów i emisja spalin.

Samochodoza w powiecie bytowskim

A samochodów w powiecie bytowskim wciąż przybywa. Aut jest więcej niż mieszkańców! I tak: rok 2000 - 8.131 zarejestrowanych pojazdów w powiecie, 2010 - 38.037, 2015 - 58.342, 2020 - 83.557. Liczba ludności powiatu bytowskiego ok. 79.000 mieszkańców.

Dron sprawdzi jakość powietrza

Bytowskie starostwo szykuje się do zakupu drona. - Nasz wniosek jest weryfikowany w urzędzie marszałkowskim – wyjaśnia Małgorzata Zielonka. – Jeśli zostanie pozytywnie zaopiniowany to przystąpimy do procedury przetargowej. Dron będzie służył przede wszystkim do badania jakości powietrza. Mini helikopter będzie bardzo dobrze wyposażony. Będzie zainstalowana kamera, która będzie robić filmy i zdjęcia. Na jego wyposażeniu znajdzie się też GPS, pozwalający dokładnie określić położenie. To kolejny krok w walce z osobami zatruwającymi środowisko. Nie ma u nas straży miejskiej, która mogłaby wejść na posesję i sprawdzić, czym ludzie palą w piecu. Dzięki dronowi i pozyskanym przez niego dowodom, wszelkie naruszenia będziemy mogli zgłaszać policji.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza