MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Specjalna Strefa Rewitalizacji w Słupsku? Jeśli tak, to będą miejskie dotacje do remontów kamienic w centrum

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Urzędnicy chcą Specjalnej Strefy Rewitalizacji w Słupsku. Za tym pójdą dotacje na remonty prywatnych kamienic w centrum miasta.

100 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji, nie więcej niż połowa kosztów remontu. Taką pomoc od miasta będą mogły dostać wspólnoty na odnowienie swoich budynków w centrum Słupska. O ile zostanie uchwalona Specjalna Strefa Rewitalizacji w naszym mieście. Władze miasta ogłosiły konsultacje w tej sprawie.

23 sierpnia prezydent Słupska opublikował Obwieszczenie o konsultacjach projektu uchwały o ustanowieniu Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Przygotowany projekt zakłada ustanowienie na całym obszarze rewitalizacji w Słupsku Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Chodzi o formalność. mającą jednak duże znaczenia dla wspólnot, czyli mieszkańców centrum miasta, które jest od lat rewitalizowane. Dotąd była pomoc z pieniędzy unijnych do remontów zabytkowych kamienic. Była więc bardzo ograniczona. Stworzenie specjalnej strefy rozszerzy możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy dla mieszkańców na remonty ich domów. Planowana jest miejska dotacja i to nie w formie jednorazowej akcji, a ma być prowadzona co roku, przez 10 lat, bo na tyle na strefa ma być ustanowiona. Chodzi o to, by więcej budynków, także prywatnych, było odnawianych i remontowanych w centrum miasta.

- Są już w Polsce samorządy, które skorzystały z tego rozwiązania. Na Pomorzu będziemy pierwsi. Chodzi nam o to, by pomóc mieszkańcom w koniecznych remontach. Dotąd możliwości wsparcia w ramach rewitalizacji były ograniczone tylko do zabytków. Ustanowienie Specjalnej Strefy Rewitalizacji pozwoli na przyznawanie miejskiej dotacji, też właścicielom budynków, których nie ma na liście zabytków - mówi Paweł Krzemień ze słupskiego ratusza, odpowiedzialny za rewitalizację w mieście.

Załączony do obwieszczenia projekt uchwały precyzyjnie wylicza, że kwota dotacji nie może przekroczyć 100 tys. zł i stanowić więcej niż 50 procent kosztów remontu. Pieniądze na ten cel co roku w budżecie Słupska ma przeznaczać rada miejska. Pierwszy raz mają one znaleźć się w budżecie na 2022 rok. Będą dzielone wedle ustalonych kryteriów przez komisję złożoną z urzędników.

Do 30 września trwają konsultacje społeczne projektu. Otwarte spotkanie plenerowe z w tej sprawie zaplanowano na 6 września, od godz. 12 do godz. 17 przy ul. Nowobramskiej. Urzędnicy zbiorą też uwagi od mieszkańców podczas dyżuru konsultacyjnego w Referacie Rewitalizacji przy Wydziale Zarządzania Funduszami Urzędu Miejskiego w Słupsku, Pl. Zwycięstwa 1, Mały Ratusz, pok. 204, w dniu 13 września w godz. 14 - 16 oraz 27 września 2021 r. w godz. 14 – 16:30.
Można też uwagi przesłać do ratusza w formie papierowej lub elektronicznej.

W 2017 roku, gdy konsultowano Gminny Program Rewitalizacji, słupszczanie wzięli w tym udział. Wtedy urzędnicza wizja zmian w centrum, nakreślona do 2025 roku i poza tę datę zaskakiwała śmiałością. Dzisiaj projekty są realizowane, a na Długiej i w okolicach widać, co zostało już zrewitalizowane. Wielu słupszczan jednak razi, że obok kamienic zaplanowanych do rozbiórki stoją pięknie odnowione budynki, które sąsiadują z zaniedbanymi kamienicami. Zmiany więc w miejskim prawie, mają pomóc mieszkańcom w remontach i... upiększyć ulice. Tak by jak najwięcej budynków w centrum było odnowionych. Tym bardziej, że równolegle idą prace przy odnawianiu chodników i ulic.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza