Sport

  Bez niego nie ma Czarnych

  Bez niego nie ma Czarnych

  (fen)

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Józef Mazur, obok Kazimierza Adacha, jest symbolem Czarnych Słupsk.

  Józef Mazur, obok Kazimierza Adacha, jest symbolem Czarnych Słupsk.

  Jest wiele osób w Słupsku, które kojarzą się z okresem świetności Czarnych w boksie. Wśród nich jest Józef Mazur.
  Józef Mazur, obok Kazimierza Adacha, jest symbolem Czarnych Słupsk.

  Józef Mazur, obok Kazimierza Adacha, jest symbolem Czarnych Słupsk.

  Obchodzi właśnie trzydzieści lat pracy w zawodzie trenerskim w słupskim klubie. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie istnienie Czarnych bez niego.

  - Mój sportowy życiorys tak się ułożył i powiem szczerze, że specjalnie z tego powodu nie narzekam - mówi Mazur. To właśnie jeden z tych ludzi, o których można śmiało powiedzieć - fanatyk. Oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu. Niemal od zawsze związany był z boksem.

  Jako zawodnik podjął treningi w 1963 roku. Jego pierwszym klubem była Avia Świdnik. Bokserskiego abecadła uczył go Jerzy Krasnożon. Mazura trenował również Henryk Kukier, trzykrotny olimpijczyk, mistrz Europy w Warszawie (1953 rok).

  Ciekawostką jest to, że Mazur i Kukier urodzili się pierwszego stycznia. Ten pierwszy w 1949 roku. Z kolei jeden z najsłynniejszych pięściarzy w historii polskiego boksu przyszedł na świat w 1930 roku.

  Mazur walczył przeważnie w dwóch kategoriach: piórkowej i lekkiej. Reprezentował także Dolnoślązaka Jelenia Góra. W 1970 roku Józef zanotował remis w pojedynku z Ryszardem Tomczykiem, który rok później zdobył tytuł mistrza Europy. Od 1971 roku jest mieszkańcem Słupska. Walczył też w barwach tutejszych Czarnych.

  Stoczył 139 walk, z których 40 przegrał. Był trzykrotnym mistrzem okręgu koszalińskiego. Wygrywał między innymi ze Stanisławem Kaczmarkiem i Stanisławem Loksztajnem. Po skończeniu kariery zawodniczej swoje doświadczenie z ringu postanowił przekazywać młodym adeptom boksu.

  Od 1977 roku zajmuje się szkoleniem młodzieży w grodzie nad Słupią. - Wiedziałem, na co się decyduję. Rzeczywiście był taki okres, że od rana do wieczora funkcjonowałem na najwyższych obrotach, ale i wyniki były znakomite - dodaje szkoleniowiec, który uważany był za jednego z najlepszych fachowców od młodzieżowego boksu. Dodajmy, że taka opinia obowiązuje także teraz.
  Podopieczni Józefa Mazura zdobyli prawie sto medali różnego koloru. Wśród tych najlepszych byli między innymi: Wiesław Jastrzębski, Kazimierz Kucharczyk, Mirosław Knapik, Paweł Bosak, Kamil Mołdoch, Norbert Królikowski, Maciej Adamiak i Tomasz Mazur, syn Józefa, który jest aktualnym mistrzem Polski juniorów w wadze do 57 kg.

  Trener Mazur stara się przywrócić dawny blask słupskiemu boksu. Obecnie współpracuje z trenerami: Janem Dydakiem, Markiem Pałuckim, Antonim Pałuckim i Edwinem Stoltzem. W latach świetności słupskiego boksu Mazur mile wspomina takich szkoleniowców jak: świętej pamięci Edmund Włodkowski i Aleksy Antkiewicz.

  Ciepło też wyraża się o Jerzym Gulbińskim, Henryku Grajewskim i Janie Żylińskim.
  Ten 58-letni mężczyzna na co dzień ma problemy z biodrami. Jednak w dalszym ciągu stara się być aktywnym w pracy szkoleniowej.

  - Józek Mazur to niezwykle ambitny trener - przypomina Kazimierz Adach, prezes Słupskiego Klubu Bokserskiego Czarni, brązowy medalista olimpijski z Moskwy. - Po skończeniu kariery sportowej zakasał rękawy i założył trenerskie "łapy". U wielu młodych zawodników odkrywał nowe tajniki bokserskiej sztuki i za to należy mu się wielki szacunek oraz uznanie.

  Docenił to też Maciej Kobyliński, prezydent Słupska, który sam wręczył swoją nagrodę pierwszego stopnia dla Józefa Mazura.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gp24.pl

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Wideo sportowe

  Zdjęcia sportowe