Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedenastka gwiazd słupskiego futbolu

Krzysztof Niekrasz [email protected]
Jedenastka gwiazd (w nawiasie najlepsze kluby w jakich występowali).
Jedenastka gwiazd (w nawiasie najlepsze kluby w jakich występowali).
Pochodzą z regionu słupskiego. Byli wychowankami naszych klubów. Rozjechali się po Polsce.

Jedenastka nadziei

Jedenastka nadziei

Pokolenie, o którym piszemy obok grało i gra dla innych. Może jednak za 10 lat zespół, którego skład prezentujemy poniżej otworzy piłkarskie salony dla Środkowego Pomorza.

Mateusz Kowalczyk (Gryf 95) - Patryk Małecki (Pogoń Lębork), Mateusz Bielecki (Gryf 95), Dariusz Zabrocki (Piast Człuchów), Marcin Kozłowski (Gryf 95), Damian Formela (Drutex-Bytovia), Jacek Luzak (Gryf 95), Szymon Gibczyński (Prime Food Brda Przechlewo), Krzysztof Paraficz (Drutex-Bytovia), Patryk Pytlak (Gryf 95), Damian Mielewczyk (Pogoń).

Gdyby utworzyć z nich jedenastkę, moglibyśmy dzisiaj pasjonować się meczami w II lidze, a może, kto wie, w ekstraklasie?

W dawnym województwie słupskim przewinęło się sporo piłkarzy na przestrzeni ostatnich lat. Niektórzy z nich wiele osiągnęli. Zaliczyli też reprezentacyjne występy. Są też tacy zawodnicy, którzy nadal wyczynowo uprawiają piłkę nożną i nie patrzą na metrykę urodzenia. My postanowiliśmy ułożyć naszą jedenastkę.

Bramkarz

Robert Mioduszewski urodził się 10 grudnia 1973 roku w Sławnie. Jego pierwszym klubem była Sława. Następnie występował w barwach słupskiego Gryfa w latach 1988-1991. Zaliczył także granie w usteckim Jantarze. Jego kolejne kluby to: Lech Poznań, Zawisza Bydgoszcz, Panserraikos Serres, Polonia Warszawa, Górnik Łęczna, ponownie Zawisza. Po rundzie jesiennej sezonu 2006/2007 bydgoski klub zajmował drugie miejsce w II lidze.

W przerwie zimowej na znak protestu przeciw korupcji w polskim futbolu Zawisza wycofał się z rozgrywek. Mioduszewski musiał szukać sobie nowego pracodawcy. Jego poszukiwania nie trwały długo, bo 17 lutego 2007 roku podpisał kontrakt z chorzowskim Ruchem, który wtedy był liderem na drugoligowym froncie. Ostatnio reprezentował niebieskich w Orange Ekstraklasie.

Obrona

Leszek Pokładowski urodził się 19 maja 1974 roku w Bytowie. Jego pierwszym klubem był Grom Studzienice. Potem przeniósł się do Baszty Bytów w 1988 roku. - Leszek trenował u mnie w grupach juniorskich - wspomina Kazimierz Dankiewicz, bytowski szkoleniowiec. - Był to niezwykle ambitny zawodnik. Spośród rówieśników wyróżniał się pod względem umiejętności technicznych.

Miał niesłychaną wydolność. Pod względem kondycyjnym nie można go było "zajechać". Był jednym z największych talentów bytowskiego futbolu. Jego osobą zainteresowana była szczecińska Pogoń, w której później występował przez wiele lat. Zaliczył jeszcze występy w takich klubach jak: GKS Bełchatów, Kujawiak Włocławek, Ruch Chorzów. Z polskiej ligi przeniósł się do Niemiec, gdzie grał w SV 07 Eschwege i obecnie Pasewalker FV.

Marek Godlewski przyszedł na świat 28 kwietnia 1965 roku. Jest wychowankiem Gryfa. Jego pierwszym trenerem był Marian Kurdziel. Następnie w Słupsku trenowali go Tadeusz Spionek, Tadeusz Wanat. Jako zawodnik obdarzony był znakomitymi warunkami fizycznymi. Był trudną przeszkodą dla napastników.

Stanowił podstawowe ogniwo bloku defensywnego. Wysokie umiejętności słupskiego obrońcy dostrzegli działacze Zagłębia Lubin i sprowadzili go do stolicy polskiej miedzi. Popularny "Godleś" grał także w Sokole Pniewy i Widzewie Łódź. Swoją karierę piłkarską zakończył w Niemczech. Grał w czterech towarzyskich meczach reprezentacji Polski. Obecnie pracuje jako taksówkarz. Zajmuje się też szkoleniem A-klasowej drużyny seniorów SwePol Link Bruskowo Wielkie.

Piotr Cejrowski urodził się 12 stycznia 1967 w Ustce. Jest wychowankiem usteckiego Jantara. Uniwersalny zawodnik. Wyróżniał się znakomitymi warunkami fizycznymi. Jego atutem były stałe fragmenty gry. Znakomicie grał głową. Miał doskonały przegląd pola. Ustczanin występował także w barwach Gryfa Słupsk. Potem był graczem poznańskiej Warty i pniewskiego Sokoła. Już nie ma nic do czynienia z futbolem.

Nasz komentarz

Nasz komentarz

Czekanie

Rafał Szymański
[email protected]

To byłaby wspaniała jedenastka. Nieważne czy w barwach Pogoni Lębork, Druteksu-Bytovii Bytów, Gryfa 95 Słupsk czy Piasta Człuchów. Dzisiaj pozostaje żałować, że zamiast dla naszych kibiców, grali i grają dla innych. Nam pozostawało śledzić ich statystki. I patrzeć bezradnie jak piłkarsko ten region dogorywa.

Maciej Stolarczyk urodził się 15 stycznia 1972 roku w Słupsku. Dysponuje dobrymi warunkami fizycznymi (184 cm wzrostu i 84 kg wagi). Swoją karierę rozpoczynał w juniorach słupskiego Gryfa. Ze Słupska przeniósł się do Pogoni Szczecin, w której miał najdłuższy epizod w swojej piłkarskiej karierze. Potem był Widzew Łódź. W reprezentacji Polski zagrał w ośmiu meczach.

Radosław Majdan zaraził "Stolara" (pseudonim Stolarczyka) miłością do zespołu Lady Pank i jego lidera Jana Borysewicza. Jego muzyczne zainteresowania nie mają granic. Od Metalliki po Marka Grechutę i Grzegorza Turnaua, od współczesnego popu i Elvisa Presleya po symfoniczną klasykę. Lubi też teatr i kabaret. Stolarczyk lubi pokazywać się z fantazyjnymi fryzurami i bródkami. W krakowskiej Wiśle uważany był za kreatora mody. Jego aktualnym klubem jest GKS Bełchatów, z którym 24 czerwca 2007 roku podpisał umowę. Na boisku straszny twardziel.

Pomoc

Tomasz Iwan urodził się 12 czerwca 1971 roku w Słupsku. Karierę piłkarską rozpoczął w Jantarze Ustka. Potem grał w Gryfie Słupsk. W ekstraklasie zadebiutował w 1991 jako piłkarz Olimpii Poznań. Następnie zaliczył ŁKS Łódź i Wartę Poznań. Jego pierwszym zagranicznym klubem była Roda Kerkrade (Holandia). W 1995 roku wygrał Plebiscyt Piłki Nożnej w kategorii "Odkrycie roku". Za jego transfer w 1998 roku PSV Eindhoven zapłacił 3,2 mln USD. Z tym klubem zdobył dwa tytuły mistrza Holandii. Występował także w klubach austriackich (Austria Wiedeń, Admira Wacker Modling).

W sezonie 2005/2006 powrócił do polskiej ekstraklasy i występował w Lechu Poznań. Piłkarz z powodu kontuzji (zerwanie więzadła w kolanie) skończył zawodową grę w piłkę nożną. W reprezentacji Polski zaliczył 40 spotkań i strzelił 4 bramki. Wystąpił w filmie "Poranek kojota" jako mężczyzna w barze "U Zdzicha". Ponadto nagrał piosenkę "Polska do boju", a towarzyszyli mu jego przyjaciele: Piotr Świerczewski i Norbi.

Wojciech Pięta urodził się 8 stycznia 1976 roku. Jest wychowankiem Bytovii. Z Bytowa przeniósł się do Pogoni Lębork. Potem występował w Elanie Toruń, Arce Gdynia, KP Konin, Lechu Poznań, Gryfie Wejherowo i Kaszubii Kościerzyna, gdzie był grającym trenerem. Po rundzie jesiennej sezonu 2007/2008 złożył rezygnację z funkcji szkoleniowca. Reprezentował Polskę w halowej piłce nożnej.

- Wojtek to ambitny piłkarz i trener - opowiada Waldemar Walkusz, który w przeszłości grał z nim w lęborskiej Pogoni. - Jego mocną stroną jest wyszkolenie techniczne. Miał tak zwany klej, a szczególnie w lewej nodze. Jeden z większych talentów, który nie został w pełni zrealizowany.

Rezerwa

Jedenastka gwiazd (w nawiasie najlepsze kluby w jakich występowali).

Rezerwa

W rezerwie pozostają Maciej Łykowski (wychowanek Jantara Ustka, grał w Danii), Michał Haftkowski (Jantar
- Ruch Chorzów, obecnie Kolejarz Stróże), Łukasz Stasiak (Jantar - Concordia Piotrków Trybunalski), Dariusz Ulanowski (Pomorze Potęgowo - Arka Gdynia).

Łukasz Jarosiewicz urodził się 8 sierpnia 1981 roku w Słupsku. Pierwsze kroki stawiał w Jantarze Ustka. Potem reprezentował barwy koszalińskiej Gwardii. Najgłośniej było o nim, gdy grał w warszawskiej Polonii. Był pomocnikiem "Czarnych Koszul". Jego gol w derby z Legią kandydował do najpiękniejszej bramki w stacji Canal +. Uważany jest za syna marnotrawnego. W jego życiu był alkohol, dyskoteki, dziewczyny. To niestety nie mogło iść w parze z profesjonalnym graniem w piłkę. Gracz popadł w depresję i wyjechał do Anglii. Nie do Premiership, ale do pracy.

Wojciech Jarmuż urodził się 5 stycznia 1984 roku w Słupsku. To piłkarz, który znalazł się na celowniku Widzewa i w grudniu 2006 roku podpisał kontrakt z łódzkim klubem za namową samego Zbigniewa Bońka. Warto nadmienić, że zawodnik ten pierwsze treningi piłkarskie podjął w 1992 roku w Jantarze Ustka. Jego pierwszym trenerem był Czesław Bujak. Następnie trenowali go jeszcze Andrzej Dolata, Edmund Raniszewski i Mirosław Iwan.Z usteckiego klubu trafił do Wisły Płock. Potem były jeszcze Unia Janikowo i Zdrój Ciechocinek.

- Wojtek ma niekonwencjonalne zwody, które są trudne do odczytania przez przeciwnika. Jego sporym atutem jest szybkość i umiejętność precyzyjnych dośrodkowań na pole karne - tak komplementuje go Edmund Raniszewski.

Atak

Paweł Kryszałowicz urodził się 23 czerwca 1974 w Słupsku. Jest wychowankiem Gryfa. Ze Słupska przeniósł się do Zawiszy Bydgoszcz. W 1995 roku trafił do Amiki Wronki, w której jako napastnik odgrywał wiodącą rolę. W 2001 roku przeniósł się do Eintrachtu Frankfurt. Z Niemiec wrócił ponownie do Amiki, a następnie zasilił szeregi Wisły Kraków. Po rezygnacji z występów w barwach Białej Gwiazdy wylądował w trzecioligowej lidze piłkarskiej w Niemczech. W 2007 roku wrócił w rodzinne strony.

Objął funkcję dyrektora słupskiego Gryfa 95 i nadal występuje w czwartoligowym zespole z ulicy Zielonej. W reprezentacji Polski rozegrał 33 mecze. Zdobył w nich 10 goli. Brał udział w finałach mistrzostw świata w Japonii i Korei Płd. (2002 rok). Popularny "Kryszał' pobił rekord wszech czasów w polskiej piłce. W ciągu 45 minut strzelił Wyspom Owczym cztery gole. Było to w lutym 2004 roku. Paweł ma syna Dawida, który też uprawia już futbol.

Rafał Andraszak urodził się 5 lutego 1978 roku. Karierę piłkarską rozpoczynał w usteckim Jantarze. Grał w Amice Wronki. Następnymi jego klubami były: Polonia Bydgoszcz, Górnik Zabrze, Podbeskidzie Bielsko-Biała. Obecnie jest zawodnikiem drugoligowego Piasta Gliwice. Piłkarz niezwykle szybki i przebojowy. Gra nie tylko w ataku. Często też występuje w linii pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza