Pływanie. Zawonicy Soleksu Lębork biją rekordy kraju

Lęborczanin Piotr Renusz w wyścigu na 50 metrów stylem motylkowym. Do niego należy rekord Polski. Fot. Archiwum Soleksu Lębork
Prawidłowo prowadzona praca szkoleniowa z lęborską młodzieżą zaowocowała w tym roku medalami i rekordami Polski. Podsumowujemy pierwsze półrocze startów młodych pływaków. Zdobyli aż 23 krążki.

Tegoroczne starty pływaków Soleksu to pasmo sukcesów. Odnieśli oni triumfy na arenach krajowych i zagranicznych. W zimowych i letnich mistrzostwach Polski przedstawiciele Soleksu zdobyli aż 23 medale (7 złotych, 10 srebrnych, 6 brązowych). Mateusz Zawada był autorem nowych rekordów Polski na dystansach 50 i 100 metrów stylem motylkowym.

W tym roku aż pięć osób z Lęborka powołanych zostało do składu kadry narodowej Polskiego Związku Pływackiego. Byli to: Marcelina Zdrojewska, Anna Mikołajczak, Magdalena Baranowska, Piotr Renusz i Mateusz Zawada.

Lęborczanie startowali w zawodach międzynarodowych w Pradze (Czechy), Novarze (Włochy) i Monachium (Niemcy). Plonem startów zagranicznych było zdobycie 16 medali w Monachium przez Agatę Panek, Agnieszkę Małecką, Barbarę Raczkowską, Anitę Grabowską, P. Renusza i Krzysztofa Teliczana. W 2009 roku (styczeń-sierpień) przedstawiciele Soleksu poprawili aż 57 rekordów okręgu.

W lipcu M. Baranowska i M. Zawada startowali w mistrzostwach Europy juniorów w pływaniu w Pradze.
Baranowska zajęła czwarte miejsce w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym. Zawada wywalczył ósmą lokatę na 100 m stylem motylkowym. W sześcioletnim okresie istnienia sekcji pływackiej Solex w Lęborku wychowankowie trenera Dariusza Gromulskiego zdobyli łącznie 83 medale (24 złote, 35 srebrnych, 24 brązowe) w mistrzostwach Polski w kategoriach: dzieci, młodzików, juniorów i seniorów.

- W Lęborku warunki do uprawiania pływania są dobre - tak uważa Dariusz Gromulski, lęborski szkoleniowiec, twórca sukcesów miejscowego Soleksu. - W mieście jest przyjazny klimat dla tej dyscypliny. Dobrze układa się współpraca z dyrekcją Centrum Sportu i Rekreacji.