Dzwonią do małych firm. Kadzą ich szefom, jak to świetnie sobie radzą na rynku w tak trudnych czasach. Radzą też, by skorzystali z unijnych dopłat.

Wszelkie informacje przekażą za jedyne 189 złotych.

W taki sposób miała być oszukana m.in. Jolanta Gajda, właścicielka zakładu stolarskiego z Koszalina. Ale nie dała się oszukać. - Zadzwoniła jakaś kobieta. Przedstawiła się, powiedziała, że jest z firmy z Katowic. Za 189 zł brutto zaproponowała pakiet antykryzysowy - opowiada pani Jolanta.

Pakiet antykryzysowy miał krok po kroku informować co zrobić, by dostać superinformację jak zdobyć na pewno unijną dotację na samochód, remont firmy, inne zakupy. Obietnic było sporo, mówili przekonywająco. Można było dać się nabrać.

- Poprosiłam, by przesłali informacje mailem albo faksem. Wtedy usłyszałam, że oni są sponsorowani przez Unię Europejską i nie mogą wysłać tego mailem. Wtedy zapaliła mi się lampka. Mamy XXI wiek a oni maili nie mogą wysyłać? - relacjonuje pani Jolanta. Z pytaniami zgłosiła się do Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie.

- Potwierdzam, znów zaktywizowały się firmy naciągające przedsiębiorców na "fundusze unijne" - mówi Katarzyna Szłapka, kierownik RCIE. - Odebrałam w tej sprawie już sporo telefonów. Schemat postępowania jest właściwie taki sam.

Najczęściej firma z południa kraju kontaktuje się telefonicznie, wybierając mikroprzedsiębiorcę lub jednoosobowy biznes i roztacza przed przedsiębiorcą świetlaną perspektywę, kusi przede wszystkim zakupem samochodu. Obiecuje dotację do 85 procent wartości zakupu. To kłamstwo, w każdym województwie jest inaczej. W naszym dotacja dla mikroprzedsiębiorców może wynieść maksymalnie 60 procent.

Co ciekawe, w tej chwili w Zachodniopomorskiem wszelkie konkursy inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorców już się zakończyły. Lepiej, na poziomie ogólnopolskim też już jest po naborze wniosków. Krótko mówiąc, do końca roku konkursów inwestycyjnych już nie będzie.

Czytaj też> Dopłaty do kolonii zwolnione z podatku

 

- Jest jeszcze jedna ważna kwestia - dodaje Katarzyna Szłapka. - Wszelkie informacje dotyczące konkursów są dostępne u nas, za darmo oraz na stronach internetowych instytucji, które wdrażają dany program. I wszystkie dokumenty też są dostępne bezpłatnie - dodaje pani kierownik. Radzi więc, by o wszelkich takich propozycjach przedsiębiorcy zawsze informowali RCIE. W Centrum zweryfikują wszystkie "unijne okazje".