Główną gwiazdą tegorocznych Dni Koszalina była Ania Wyszkoni. Mieszkańcy weszli na niego za darmo, ale taki występ słono kosztuje. Ile?

Honorarium Ani Wyszkoni za ten występ, które pokryje Centrum Kultury 105 wynosi 30 tysięcy złotych. Ale to nie koniec kosztów, które CK105 zapłaci.

- Od tej kwoty zapłacić trzeba jeszcze 23 procent podatku Vat, bo takie są przepisy - mówi Paweł Strojek, pełniący obowiązki dyrektora koszalińskiego Centrum Kultury 105. Zarówno on, jak i welu innych organizatorów koncertów bardzo narzeka na nowe przepisy, bo mocno komplikują i podnoszą koszty imprez.

A - jak mówią organizatorzy - do kosztów doliczyć trzeba jeszcze ZAIKS, koszty noclegu gwiazdy i ekipy, nagłośnienia koncertu, ochrony. Co może wynieść nawet dodatkowe 35 procent liczone od honorarium gwiazdy.

Wydatek nie jest więc mały. I - przynajmniej w przypadku koncertu Ani Wyszkoni - nie przyniesie żadnego dochodu. - Ale my jako Centrum Kultury 105 organizujemy nie tylko płatne imprezy, ale także darmowe, jako atrakcje dla mieszkańców Koszalina - przyznaje Paweł Strojek.

A co z innymi koncertami? Jak usłyszeliśmy w CK105, jedne przynoszą mały zysk, ogranizacja innych kończy się minusem, jeszcze inne "wychodzą na zero".

Przykład? Weźmy ostatni koncert Czesława Śpiewa w kinie Kryterium. Honorarium zespołu wyniosło 12 tysięcy złotych, bilety kosztowały 49 złotych, a w kinie jest około 400 miejsc. Z prostej arytmetyki wynika, że przychód wyniósł ponad 19,5 tysiąca złotych, czyli jest zysk. I Paweł Strojek to potwierdza.

- Ale to tylko dzięki temu, że udało nam się wynegocjować niższą stawkę, bo teraz honoraria ma już zdecydowanie wyższe - zastrzega dyrektor CK105. - A inne koncerty? Cóż, jeśli chodzi o cykl jazzowy, to jest różnie. Jeden koncert zysk przyniesie, inny nie, ale w sumie wychodzi "na zero".

Leszek Możdżer zagrał np. za 15 tysięcy złotych, sala kina Kryterium pękała w szwach. Z kolei Magnus Lindgren zdecydował się zagrać za pienieniądze, które wpłyną do kasy ze sprzedaży biletów. Tacy wykonawcy, którzy nie mają stałej stawki, ale grają właśnie za wpływ z biletów się zdarzają. Tak jest np. w przypadku koncertów rockowych i metalowych organizowanych Stage Club Amfiteatr.

Wielu fanów ekstremalnego gitarowego grania na pewno interesuje, ile kosztował zeszłoroczny koncert gwiazdy death metalu, Napalm Death. I tu niespodzianka. Honorarium wyniosło 5 tysięcy euro plus koszty. Czyli stosunkowo niedużo.

- Powiem szczerze, że w tym roku na koncert gwiazdy w ramach przeglądu rockowego Generacja także szukamy zespołu z zagranicy: z Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii. Bo właśnie okazuje się, że nie są tacy drodzy, jak by się mogło wydawać. Polskie gwiazdy często chcą grać za zdecydowanie wyższe stawki - końcy Paweł Strojek.

Ile kosztują gwiazdy? (przykładowe honoraria)

Doda - nawet 75.000 zł (koncert plenerowy)

Perfect - 55-60.000 zł (plener)

Paweł Kukiz i Piersi - 25.000 zł (plener)

Napalm Death 5 tysięcy euro (plener)

Lady Pank 20-25.000 zł (klub)

Hey 18-22.000 zł (klub)

Maciej Maleńczuk - 18.000 zł (klub)

Leszek Możdżer 15.000 zł (klub)

Star Guard Muffin i Kamil Bednarek - 12.000 zł (klub)

Coma - 10-15.000 zł (klub), 25.000 zł (plener)

Acid Drinkers - 7-10.000 zł (klub)

Sidney Polack 8.000 zł

Muchy - 6.000 zł

Dick4Dick 4.500 zł