Aplikację Five App na smartfony wyceniono już na 1 mln zł. Jej twórca mieszka w Lęborku, ma 18 lat.

Mateusz Mach z Lęborka po raz pierwszy na łamach "Głosu" pojawił się w maju ubiegłego roku. Dziś ma 18 lat, a jego innowatorska aplikacja Five App na smartfony, dedykowana osobom głuchym i głuchoniemym, podbija świat.

Kilka dni temu ujawniono wycenę funduszu EVIG, który zainwestował w aplikację 400 tys. zł. Łączna wartość Five App to teraz 1 mln zł.

- Wyobraź sobie, że nie słyszysz, posługujesz się językiem migowym, których jest wiele rodzajów.

W większości jesteś też niepiśmienny. To przysparza wielu życiowych trudności, bo inni nie znają znaków. Dlatego ta aplikacja jest taka wyjątkowa - mówi Mateusz Mach, pomysłodawca i twórca Five App.

EVIG inwestuje w ludzi, firma w najbliższym czasie będzie zatrudniać konsultantów języka migowego oraz specjalistów od nowych technologii.

- Pomorski Park Technologiczny w Gdyni to prawdopodobnie miejsce naszej nowej siedziby. Zaś Five App ze względu na lokalizację funduszu w Poznaniu zajmie lokal przy ul. Kobylińskiej w tym mieście - oznajmia Mach.

Za rozwój aplikacji odpowiada projektant Piotr Polański, który jest współzałożycielem Five App.

- Jako start-up współpracujemy z Organizacją Narodów Zjednoczonych. Aplikacja obsługuje głównie najbardziej popularny rodzaj ASL, czyli amerykański. Posługuje się nim kilkanaście milionów ludzi na całym świecie - mówi Mateusz.

Mateusz Mach został zaproszony na kontynuowanie nauki na amerykańskiej uczelni wyższej w Abu Dabhi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.