Zyskaliśmy połączenie kolejowe z portem lotniczym Szczecin - Goleniów. W dziewiczą podróż wyruszył "smerf", czyli spalinowy zespół trakcyjny SA-136.

W inauguracyjny, testowy przejazd na trasie Szczecin Główny - Port Lotniczy Szczecin - Goleniów, wyruszył pociąg specjalny z zaproszonymi gośćmi. Łącznik do portu lotniczego prowadzi od linii kolejowej nr 402 łączącej Goleniów z Kołobrzegiem, jego długość to dokładnie 4 km i 340 metrów.

Uruchomienie stałego połączenia nastąpi 9 czerwca. Szybki, bezpieczny i wygodny dojazd na lotnisko w tej chwili zapewnią nam 4 pociągi (2 pary), natomiast od 20 czerwca będą to 3 pary (6 pociągów) obsługujące relację Szczecin - Kołobrzeg - Szczecin. Odjazdy pociągów ze Szczecina zaplanowano na godziny: 6.40, 10.48 oraz 20.10 (ten ostatni od 20 czerwca br.), a z Kołobrzegu o godzinie: 6.30, 13.40 i 17.28.

Ponadto od 2 września br. na trasie pojawi się 6 dodatkowych pociągów (3 pary pociągów) relacji Szczecin Główny - Port Lotniczy Szczecin-Goleniów - Szczecin Główny. Uruchomione połączenia będą skorelowane z godzinami odlotów i przylotów samolotów. Przewiduje się, że czas podróży na trasie Szczecin Główny - Port Lotniczy w Goleniowie wyniesie około 40 minut, a na odcinku Kołobrzeg - Port Lotniczy około 90 minut.

Bilet normalny na trasie ze Szczecina do lotniska będzie kosztował 11,80 zł. Trasę będzie obsługiwał SZT link, najnowocześniejszy pojazd tej klasy w Polsce.
- Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 402 kosztowała 67 mln zł, z czego 41 mln zł to dofinansowanie ze środków UE - mówi Maria Markiewicz z Urzędu Marszałkowskiego.