Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienie pacjentów w domu. Powstały dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Każdy punkt szczepień ma zespół wyjazdowy. Oprócz tego w Pomorskiem powstały trzy dodatkowe mobilne punkty
Każdy punkt szczepień ma zespół wyjazdowy. Oprócz tego w Pomorskiem powstały trzy dodatkowe mobilne punkty Fot. Łukasz Capar
Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla dotychczasowych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień zadeklarowały, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach. Na Pomorzu wyłoniono w drodze naboru trzy dodatkowe podmioty medyczne dysponujące pięcioma wyjazdowymi zespołami. Powiat słupski obsługiwać będzie dodatkowo mobilny punkt z Pucka.

Każdy punkt szczepień ma możliwość wyjazdu do pacjenta - takie były wymogi zgłoszenia się do programu. Dotychczas były to 353 punkty w całym województwie, które wykonały w sumie 3 800 szczepień w domu pacjenta.

- Dodatkowe mobilne punktu szczepień, które powstały - w Pomorskiem są takie trzy nowe - wspomogą małe punkty w gminach, z niewielką obsadą lekarską, które nie zawsze są w stanie dotrzeć do pacjenta. Powiat słupski będzie obsługiwał dodatkowo punkt mobilny z Pucka - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału NFZ w Gdańsku.

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień, to tzw. pacjenci leżący. Punkty wyjazdowe będą wspierać ich pracę. Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy organizowany przez władze lokalne.

Dwa nowe punkty szczepień w Słupsku

Co zrobić, gdy pacjent potrzebuje szczepienia w domu?

Powinien skontaktować się ze swoją poradnią podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

- Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału NFZ w Gdańsku.

Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989.
Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej.

Jeśli pacjent lub jego opiekun skontaktują się z punktem wyjazdowym, ten skieruje takiego pacjenta lub opiekuna w pierwszej kolejności do POZ / pielęgniarki opieki długoterminowej, ponieważ to właśnie lekarz POZ lub pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

Szczepienie pacjentów w domu – krok po kroku

1.Poradnia POZ (pielęgniarka opieki długoterminowej) przyjmuje zgłoszenie pacjenta lub opiekuna do wyjazdowego punktu szczepień i sprawdza, czy pacjent należy do tego POZ (jest na liście aktywnej poradni).

2.Poradnia POZ (pielęgniarka opieki długoterminowej) sprawdza czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, wtedy lekarz POZ wystawia skierowanie na szczepienie.

3.Podstawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego są: dokumentacja medyczna i wiedza lekarza / pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta, ewentualnie teleporada lub wywiad medyczny przeprowadzony z opiekunem pacjenta.

4.Jeśli lekarz POZ (pielęgniarka opieki długoterminowej) potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu przez wyjazdowy punkt szczepień, wtedy lekarz POZ (pielęgniarka opieki długoterminowej) odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje taką informację do wyjazdowego punktu szczepień.

5.Lekarz POZ (pielęgniarka opieki długoterminowej) może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w domu bezpośrednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który następnie skontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.

6.Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.

7.O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki.

Procedura szczepienia wyjazdowego jest więc zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu powinien obserwować pacjenta na wypadek wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu.

Identyczne wymogi dla stacjonarnych i wyjazdowych punktów szczepień

Wyjazdowy punkt szczepień musi spełniać wszystkie warunki wymagane przez NFZ podczas naboru do stacjonarnych punktów szczepiących. Chodzi o kadrę i wyposażenie, które zapewniają bezpieczeństwo pacjentowi i profesjonalne przygotowanie do szczepienia w warunkach domowych.

WAŻNE!
Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.

ABC szczepień wyjazdowych

•Zespół mobilny populacyjnego punktu szczepień – ma go stacjonarny punkt szczepień. Zespół szczepi pacjentów, którzy zapisali się na szczepienie w populacyjnym punkcie szczepień i ze względu na stan zdrowia wymagają szczepienia w domu. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.

•Wyjazdowy punkt szczepień – szczepi pacjentów w domu. Dotyczy to osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie dotrzeć do stacjonarnego punktu szczepień (tzw. pacjentów leżących). Jest wsparciem dla mobilnych zespołów przy populacyjnych punktach szczepień. Chory umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.

•Transport do punktu szczepień – to specjalny transport, organizowany przez samorządy lokalne. Mogą z niego skorzystać osoby z niepełnosprawnościami i te, które nie zdołają samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień (np. ze względu na wykluczenie komunikacyjne). To bezpłatny transport z domu do punktu szczepień i z powrotem.

Darmowy transport na szczepienia

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza