MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionek przeciw grypie jak na lekarstwo. Pacjenci są oburzeni

Sylwia Lis
Powiat chwalił się specjalnym programem dla osób starszych, które mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie. Problem w tym, że szczepionek rzucono jak na lekarstwo, a chętnych jest znacznie więcej.
Powiat chwalił się specjalnym programem dla osób starszych, które mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie. Problem w tym, że szczepionek rzucono jak na lekarstwo, a chętnych jest znacznie więcej. Archiwum
Powiat chwalił się specjalnym programem dla osób starszych, które mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie. Problem w tym, że szczepionek rzucono jak na lekarstwo, a chętnych jest znacznie więcej. Pacjenci są zbulwersowani.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o akcji powiatu, podczas której osoby powyżej 65. życia mogły skorzystać z bezpłatnych szczepionek przeciw grypie. Szczepionki trafiły do kilkunastu punktów medycznych, lekarzy rodzinnych w całym powiecie. Szkopuł w tym, że... było ich bardzo mało. Rozdzwonił się redakcyjny numer, bo seniorzy byli mocno zbulwersowani.

- Gdy przeczytałam w gazecie o możliwości szczepienia, od razu się zgłosiłam - mówi kobieta. - Ale okazało się, że w ośrodku jest ich tylko kilka i zostały już wykorzystane. Dla kogo ta akcja, chętnych jest znacznie więcej? To taka propaganda, że coś się dla osób starszych robi, a tak naprawę niewiele osób z tego skorzystało.

Na chwilę obecną Szpital Powiatu Bytowskiego w związku z realizacją programu szczepień profilaktycznych przeciwko grypie dla mieszkańców Powiatu Bytowskiego po 65. roku życia w 2019 roku zorganizowanego przez powiat bytowski zakupił 650 szczepionek z 974, jakie możemy mieć za pieniądze z programu - mówi Ewa Czechowska, rzecznik szpitala. - Do dzisiaj 580 trafiło do wszystkich lekarzy POZ, z którymi szpital zawarł umowę na realizację szczepień (po około 30 szczepionek na gabinet), a 40 szczepionkami zostali zaszczepieni pacjenci w ZOL, którzy spełniają kryteria projektu i 30 szczepionek zostało podane pacjentom, którzy zgłosili się do IP po wcześniejszym zdeklarowaniu chęci zaszczepienia (oczywiście były to osoby 65+). Problem z zakupem szczepionki VaxigripTetra 2019-2020 ( Influenza vaccine) pojawił się już na samym początku realizacji programu przez Szpital. Sanofi Pasteur Sp. zo.o., dostawca szczepionki na rynek Polski, w piśmie z 07.10.2019 r. poinformował o terminie dostaw szczepionki w drugiej połowie października i drugiej połowie listopada, co w konsekwencji wiąże się z wydłużeniem okresu wyszczepiania. Jako realizator programu szczepień profilaktycznych przeciwko grypie dla mieszkańców powiatu bytowskiego po 65. roku życia w 2019 roku mamy również obawy, że część osób chętnych dzisiaj do zaszczepienia się w poszczególnych gminach powiatu, jak już będą dostępne szczepionki, zrezygnuje z zaszczepienia. Obawy nasze podyktowane są faktem, że szczepienie można wykonać u osoby zdrowej bez objawów infekcji. Jeżeli terminy szczepień zostaną zrealizowane w drugiej połowie listopada, bo taki jest przewidywany termin dostawy trzeciej transzy w liczbie około 400 szczepionek, może okazać się, że z powodu infekcji nie jest możliwe zaszczepienie osoby, która wcześniej deklarowała chęć zaszczepienia, a szczepionki będą już zakupione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza