Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczury grasują na ulicy Wiejskiej w Słupsku? „Mogły zostać wypłoszone z kanałów”

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Miejski szczur żywi się najczęściej odpadkami, czyli tym co do śmieci wyrzuci człowiek
Miejski szczur żywi się najczęściej odpadkami, czyli tym co do śmieci wyrzuci człowiek Łukasz Capar
„To co dziś się wydarzyło będę pamiętała przez dłuższy czas” – pisze do nas zaniepokojona mieszkanka Słupska, która uwieczniła na filmiku... grasujące szczury przy śmietnikach na ul. Wiejskiej. Skąd się tam wzięły?

- Gdy coś szybkiego i dużego przebiegło mi pod nogami, miałam wrażenie, że to wiewiórka. Niestety, gdy wzrokiem powędrowałam za zwierzakiem, ujrzałam przy śmietniku ok. 10 szczurów – relacjonuje kobieta. - Po rozmowie z ekspedientka sklepu spożywczego przy ul. Wiejskiej dowiedziałam się że problem występuje od dłuższego czasu.

Udaliśmy się na ulicę Wiejską, ale obecności gryzoni nie uświadczyliśmy. Zapytaliśmy mieszkańca pobliskiego bloku, czy szczury w okolicy widuje.

- Przechodzę obok niemal codziennie, ale nigdy żadnego nie widziałem. Kiedyś zauważyłem jakiegoś w piwnicy, ale to tyle. Tu większym problemem są ptaki, które wydziobują z kontenerów śmieci i roznoszą je po podwórku – komentuje.

od 16 lat

W tej sprawie zwróciliśmy się do eksperta.

- Szczur to zwierzę synantropijne [przystosowane do życia w środowisku przekształconym przez człowieka, związanym z miejscem zamieszkania człowieka – dop. red]. Tam, gdzie jest człowiek występują też szczury – tłumaczy Przemysław Groński z zakładu dezynsekcji, dezynfekcji i deratyzacji ze Słupska. - Być może przez prowadzony remont ul. Wiejskiej zostały zniszczone ich siedliska. W ten sposób mogły zostać wypłoszone z kanałów. Podkreślić jednak należy, że studzienki kanalizacyjne słupskich wodociągów są deratyzowane systematycznie – wyjaśnia.

Szczury uznawane są za szkodniki, przenoszą wiele jednostek chorobowych. Szczególnie niebezpieczne są odchody i mocz gryzoni, które mogą być nośnikiem czerwonki czy toksoplazmozy. Przypomnijmy, że obowiązek deratyzacji spoczywa na każdym właścicielu, posiadaczu bądź zarządcy nieruchomości. Wynika to z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Obowiązek deratyzacji dotyczy również właścicieli sklepów spożywczych. Miejski szczur żywi się najczęściej odpadkami, czyli tym co do śmieci wyrzuci człowiek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza