Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkołom jazdy w Słupsku ubywa kursantów

Alek Radomski [email protected]
Liczba kursantów na prawo jazdy spada, co uderza w szkoły jazdy. Spadła także liczba egzaminów w słupskim WORD-zie.
Liczba kursantów na prawo jazdy spada, co uderza w szkoły jazdy. Spadła także liczba egzaminów w słupskim WORD-zie. Archiwum
Co raz mniej osób zapisuje się na kurs prawa jazdy. W konsekwencji wielu właścicieli szkół jazdy zawiesza działalność wypatrując lepszej koniunktury.- O połowę zmniejszyła się liczba kursantów - nie ukrywa Tadeusz Wilkowski z OSK Wilkowski w Słupsku. - W moim przypadku przyczyna jest prosta. Ja szkolę na ciężarówki, a styczniowa zmiana przepisów podniosła minimalny wiek kursanta z 19 na 21 lat. Straciłem przez to dwa roczniki.

Wilkowski dodaje, że zmieniły się też opłaty za badania lekarskie i egzaminy. Koszty prawa jazdy na kategorię D poszybowały górę i teraz mogą w sumie wynieść nawet trzy tysiące złotych. Taka kwota skutecznie odstrasza potencjalnych kandydatów.

Jeszcze przed 19 stycznia, zanim nowe przepisy weszły w życie, szkoły jazdy były oblegane przez kursantów, którzy po kursach szturmowali Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, gdzie egzaminowani są kandydaci na kierowców. Obawiano się, że egzamin na prawo jazdy będzie zdać o wiele trudniej. W WORDz-ie tworzyły się długie kolejki, które próbowano rozładować wprowadzając dodatkowe godziny egzaminów. Ale powodem tłoku na egzaminach przed 19 stycznia i ciszy zaraz po tej dacie, i w konsekwencji kiepskiej sytuacji szkół jazdy, jest więcej.

- Nie bez znaczenia jest również niż demograficzny, którego doświadczamy również i my - zauważa Janusz Drob z OSK Plus w Słupsku.

Z kolei Marlena Adamczyk z OSK Moyra wskazuje, że zmiany w przepisach dotyczyły nie tylko samego egzaminu na prawo jazdy, ale zmieniły też sposób funkcjonowania szkół jazdy. - Ośrodki muszą mieć kasę fiskalną i elektroniczny podpis, a to kosztuje. Wszystkie papierkowe sprawy trzeba uzupełniać na specjalnym portalu elektronicznym, gdzie abonament wynosi 40 zł. Już samo zapewnienie funkcjonowania ośrodka może wykańczać - mówi Adamczyk.

Podobnie uważa Zbigniew Wiczkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku.

- Wprowadzenie dodatkowych kategorii praw jazdy, na przykład na kategorię A, wymusiło na szkołach kupno motocykli. Niektóre ośrodki tego nie udźwignęły. Mamy dane, które mówią, że zmiana prawa spowodowała upadek około 10 procent szkół w skali kraju. Również na ośrodek odnotował znaczy spadek liczby egzaminów. Każdego dnia testujemy do 40 osób mniej. Najgorsze były ostatnie trzy miesiące - wylicza Wiczkowski.

Jak na razie słupski WORD nie wykazuje ujemnego wyniku finansowego, ale jak zaznacza jego szef jeśli taka sytuacja się utrzyma to ośrodek będzie pod kreską. We wrześniu, po wcześniejszych konsultacjach, WORD czeka restrukturyzacja.

Z danych Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Słupsku wynika, że na 69 ośrodków po wejściu nowych przepisów z listy wykreślano sześć. Piętnaście zawiesiło swoja działalność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza