Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Słupsku jako jedyny w kraju wprowadza prehabilitację. Specjalne przygotowanie pacjenta do operacji

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Fot. Szpital Słupsk
Lekarze Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku rozpoczęli wdrażanie procedury prehabilitacji, czyli kompleksowego przygotowania pacjenta do leczenia operacyjnego w ramach Ośrodka Koordynowanej Opieki Bariatrycznej. Słupski szpital wprowadza i promuje prehabilitację jako jedna z pierwszych placówek w kraju.

– Prehabilitacja to kolejny krok w opiece nad pacjentem bariatrycznym – informuje Mateusz Wityk, lekarz Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, zajmujący się chirurgicznym leczeniem otyłości. –Prehabilitacja to cały zespół działań, które mają przygotować pacjenta do leczenia operacyjnego. Nasi pacjenci będą obecnie przygotowywani w jeszcze bardziej kompleksowy sposób. Prehabilitacja łączy w sobie elementy edukacji, przygotowania fizycznego, psychologicznego oraz dietetycznego. Jej założeniem jest rozpoczęcie procesu leczniczego już na pierwszej wizycie w poradni chirurgicznej, a w przyszłości, być może na pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego. Podstawą jest włączenie i pełne zaangażowanie pacjenta w przygotowanie. Pacjent planujący leczenie operacyjne musi uświadomić sobie, że sposób, w jaki przygotuje się do operacji każdego rodzaju ma wpływ na ryzyko powikłań, długość pobytu w szpitalu oraz rekonwalescencję i czas powrotu do pełnej sprawności - uświadamia dr Wityk.

Najnowsze trendy w medycynie wskazują na to, że prehabilitacja coraz bardziej będzie rozwijała się w polskich szpitalach. Dlatego słupski szpital chce w przyszłości wprowadzić ją jako standard do głównych procedur operacyjnych w całej placówce, aby wszyscy pacjenci byli jak najlepiej przygotowani do zabiegów.

– Czas do planowej operacji należy spożytkować jak najlepiej- zadbać o właściwą edukację chorego, prawidłowe odżywienie, zwiększenie wydolności fizycznej, zaprzestanie stosowania używek, a także opiekę psychologiczną– tłumaczy lekarz. – Takie działania poprawiają sprawność i wydolność fizyczną, pozwalają na zgromadzenie w organizmie odpowiednich rezerw białkowo-energetycznych oraz zmniejszają poziom stresu związany z pobytem w szpitalu oraz zabiegiem operacyjnym. Wszystko to przekłada się na lepsze przejście przez znieczulenie, samą operację oraz skrócenie okresu rekonwalescencji, przyspieszenie gojenie ran i zmniejszenie szansy na wystąpienie powikłań.

Celem promocji i szerokiego udostępnienia informacji o prehabilitacji, lekarze Ośrodka Koordynowanej Opieki Bariatrycznej słupskiego szpitala przygotowali specjalny poradnik, w którym przedstawiony jest Program Prehabilitacji.

Szczegóły w informatorze

Dzięki staraniom Zarządu Szpitala, poradnik dostępny jest za darmo w wersji papierowej w poradniach przygotowujących chorych do leczenia bariatrycznego oraz w wersji online na stronie internetowej szpitala www.szpital.slupsk.pl /prehabilitacja.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza