Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te filmy fabularne kręcono w dawnym powiecie miasteckim. Zobacz, jakie to filmy (ZDJĘCIA)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Album Polski. Sceny kręcono m.in. w Słosinku
Album Polski. Sceny kręcono m.in. w Słosinku Jan Maziejuk
W Miastku i okolicy (dawny powiat miastecki) nakręcono sceny do kilku znanych polskich filmów. Wracamy do tych wydarzeń, prezentując zdjęcia, wspomnienia, pamiątki.

Jednym z takich filmów jest "Album Polski". To epopeja o Ziemiach Odzyskanych. Sceny kręcono m.in. na stacji kolejowej w podmiasteckim Słosinku.

Film powstawał w latach 1969-1970. - To było duże wydarzenie. Ruch był jak w Rzymie – wspomina jedna z mieszkanek Słosinka. Jako statystów zatrudniono przede wszystkim mieszkańców Słosinka, Miastka i pobliskiej Łękini. Wszyscy byli repatriantami. Filmowano ich tułaczkę i przybycie na te ziemie w wagonach towarowych z wozami, krowami, końmi, kozami.

Dwuczęściowy "Album Polski" w reżyserii Jana Rybkowskiego (m.in. Kariera Nikodema Dyzmy, komediowy cykl pana Anatola) powstał na zamówienie władz centralnych dla uczczenia 25-lecia PRL-u. Zagrali w nim m.in. Barbara Brylska, Andrzej Seweryn, Jan Machulski, Franciszek Pieczka. Film opowiada o parze studentów Annie (Brylska) i Tomku (Seweryn), którzy poznają się w czasie wakacji.

Anna jest dziennikarką, którą zainteresowało stare frontowe zdjęcie. Postanawia zrobić reportaż o jego bohaterach i o Ziemiach Odzyskanych. Pomaga jej Tomek. Na motorze odwiedzają kolejne miejscowości. Szybko okazuje się, że ojca Tomka (grał go Jan Machulski) łączyło uczucie z matką Anny (Brylska w drugiej roli). W filmie współczesne kadry przeplatają się z końcówką wojny i pierwszymi powojennymi latami na Ziemiach Odzyskanych.

Plenery w Słosinku i Łękini kręcono przede wszystkim na torach kolejowych. - Składy jeździły kilka kilometrów w obie strony i filmowano je. W Łękini była kiedyś duża bocznica. Później ją rozebrano. Tam było sporo zdjęć. Woziłem filmowcom podkłady, wyginaliśmy i ucinaliśmy szyny, aby wyglądały jak po aktach dywersji - opowiada jeden z mieszkańców.

Z aktorów, którzy pojawili się w Słosinku najbardziej rozpoznawalny był chyba Franciszek Pieczka, choć nie grał głównej roli. - No, ale to już było po pierwszych odcinkach pancernych...

Poza gminą Miastko plenery do filmu kręcono w: Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku, Cedyni, Kołobrzegu i nad Jeziorem Żarnowieckim.

Zobacz, jakie filmy kręcono w dawnym powiecie miasteckim. Opisy są pod zdjęciami:

Album Polski. Sceny kręcono m.in. w Słosinku

Te filmy fabularne kręcono w dawnym powiecie miasteckim. Zob...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza