Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja Kablowa Koszalin zmienia ofertę

Rafał Nagórski [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Spośród 19 tysięcy wszystkich abonentów TKK już 7 tysięcy wybrało telewizję cyfrową.
Spośród 19 tysięcy wszystkich abonentów TKK już 7 tysięcy wybrało telewizję cyfrową.
O nowej ofercie, telewizji analogowej i cyfrowej rozmawiamy z Jarosławem Bihunem, prezesem Telewizji Kablowej Koszalin.

- Ilu abonentów telewizji kablowej korzysta z telewizji cyfrowej? - Spośród 19 tysięcy wszystkich abonentów już 7 tysięcy wybrało telewizję cyfrową. W roku 2012 będziemy celowali w 10 tysięcy podłączeń.

 

- Sukces czy porażka? - Zdecydowanie sukces. Pracując przez 2010 i 2011 dogoniliśmy pod tym względem sieci rozpowszechniające telewizję cyfrową od 2007 roku.

 

- Jak długo będziemy rozpatrywali problem przekazu analogowego i cyfrowego? - Hasło znikającego analogu dotyczy transmisji naziemnej. W kablówce tego zjawiska nie będzie. Długo jeszcze może być tak, że to właśnie będzie naszym atutem, bo my już od lat mamy u siebie przetworniki - wrzucamy do sieci sygnał analogowy, nawet jeżeli "wyłapujemy" go cyfrowo.

Po co to robimy? Po pierwsze nie każdy abonent ma telewizor przystosowany do sygnału cyfrowego, po drugie wielu ludziom sygnał analogowy wystarcza. Wszystko przecież tak naprawdę zależy od telewizora, bo z analogiem lepiej radzą sobie starsze odbiorniki CRT. One mają funkcję redukcji szumu. To właśnie stąd bierze się czasami rozczarowanie tych, którzy kupią nowoczesny telewizor, podłączą go do analogu i dziwią się, że mają dość kiepski obraz.

- Nie wyłączycie analogu? - Przyjęliśmy strategię, że tam, gdzie mamy obowiązek dostarczać podstawowy pakiet telewizji, w tym jedynkę i dwójkę, oprócz sygnału analogowego będziemy dodawać tę samą paczkę kanałów w jakości cyfrowej. I tak będzie jeszcze przez kilka lat.

 

- Analogowe pasma nie zabierają miejsca cyfrowym? - Mamy pasmo 860 megaherzów, które do tej pory było przez nas wykorzystywane tylko pod telewizję analogową. Internet zabrał z tego sporą część, telewizja cyfrowa w tym samym paśmie musi sobie też znaleźć miejsce. Dlatego analog będzie się z czasem musiał pomniejszać. Nie będzie to - tak jak teraz - ponad 50 kanałów, ale na pewno analog szybko nie zniknie z naszej oferty.

- W przypadku telewizji cyfrowej mówi pan o sukcesie, ale abonenci zwracają uwagę, że przez te blisko dwa lata, wasza oferta prawie się nie zmieniała. Rynek tymczasem zrobił ogromny krok do przodu.

- Gdy my startowaliśmy z telewizją cyfrową to najpierw robiliśmy bardzo długą analizę na temat podzielenia kanałów na pakiety. Początkowo wydawało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie rozdrobnienie pakietów i podanie klientowi jakiejś bazy podstawowej i wielu dodatkowych pakietów. To się nie sprawdziło. Wszyscy poszli w kierunku jednego dużego pakietu i dosłownie tylko kilku dodatkowych opcji. Tak też zrobiliśmy.

Dlaczego niewiele zmienialiśmy? Pole manewru cenowego jest niewielkie, a negocjacje z nadawcami były naprawdę ciężkie. Dopiero niedawno udało się wynegocjować korzystne dla nas rozwiązania. Nasza oferta zmieni się wraz z nowym rokiem.

 

- Nowe kanały pojawiły się niedawno w ofercie, np. Fox HD, Universal, Sc-Fi, kanały Npremium. Dlaczego wasza strona internetowa o niczym nie informuje? - Widoczne nowe kanały to tak naprawdę testy, dlatego o nich nie informowaliśmy. Zamykaliśmy negocjacje z nadawcami i tak naprawdę zmiany zainaugurujemy w styczniu i ruszymy też z informacją do abonentów.

- Ale przecież można poinformować chociażby o planach. Tymczasem wasza strona pod tym względem "nie żyje" tymi zmianami. Dlaczego?

- Nie było to jeszcze "zaklepane", dlatego informacje dopiero będą przekazywane do klientów, na przykład wraz z rachunkami. Wiąże się też to z tym, że gdybyśmy umowy z nadawcami dodatkowych kanałów podpisywali 3-4 miesiące temu byłyby one dużo droższe, czyli tak naprawdę tu jest gra o koszty.

Poza tym na rynku toczy się walka nie o liczbę kanałów, ale o jakość. My przyjęliśmy strategię łączenia tego, co oferują poszczególne platformy cyfrowe, wyciągania najciekawszych kanałów. Przykład. Wszystkie kanały rodziny Cyfra + w jakości HD będą dostępne dla naszych abonentów, którzy już mają wykupiony pakiet HD bez zwiększenia opłaty. Podobnie z paczką ITI. Kanały premium w jakości HD też się pojawią już w komplecie - na przykład cała rodzina Canal+.

- A co z kanałami HD w podstawowym pakiecie? - W tym pakiecie w jakości HD pojawią się TVN, TVN7, TVN turbo, TVN style, Fox i Fox life. I dodam, że podłączyliśmy się do węzła światłowodowego w Warszawie i tą drogą sygnał w jakości HD do nas dociera. Różnica jakościowa w porównaniu z przekazem satelitarnym jest naprawdę duża na plus i na pewno odczują ją też nasi abonenci. Zostajemy oczywiście przy starych cenach.

- Pojawią się nowe kanały sportowe? - Orange sport pojawi się w naszej ofercie. Polsat futbol stawia na razie za duże wymagania finansowe.

- Czy jest jakaś liczba kanałów, do której chcecie powiększać ofertę?

- Trudno to określić, ale zawsze może pojawić się kanał, który warto ściągnąć i wtedy ofertę powiększamy. Z drugiej strony też weryfikujemy jakość i oglądalność. Może więc dojść do sytuacji, że jakiś kanał ściągniemy i zastąpimy go innym.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza