MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień testowania HIV w słupskim szpitalu. Zbadaj się i bądź bezpieczny

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Badania prowadzi punkt konsultacyjno-diagnostyczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.
Badania prowadzi punkt konsultacyjno-diagnostyczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Zdjęcie ilustracyjne
Z okazji Jesiennego Tygodnia Testowania w Słupsku można zrobić przez cały tydzień darmowe badania w kierunku HIV, HCV i kiły . Badania prowadzi punkt konsultacyjno-diagnostyczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.

W ramach Jesiennego Tygodnia Testowania Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Słupsku zaprasza wszystkie osoby chętne na badania w dniach 27 listopada (poniedziałek) - 1 grudnia (piątek), w godz. 15.30 – 18.30 oraz w sobotę 2 grudnia w godz. 9 – 15.

- Badania są anonimowe, bezpłatne, nieinwazyjne i nie wymagają skierowania. W PKD można też porozmawiać z doradcą, który pomoże ustalić, czy rzeczywiście wystąpiło ryzyko zakażenia i potrzebne jest badanie - mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy słupskiego szpitala.

Badania przeprowadzane są w gabinecie nr 108 w budynku H przy ul. Hubalczyków 1. Przypominamy, że poza Jesiennym Tygodniem Testowania punkt PKD działa w każdą środę, w godz. 15.30-18.30 oraz w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godz. 9-15.
Punkt konsultacyjno – diagnostyczny HIV w słupskim szpitalu powstał dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Pomorskiego.

HIV
Wcześnie wykryte zakażenie HIV może być skutecznie leczone. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru odporności i w jego konsekwencji do śmierci. Zakażenie HIV jest nieuleczalne, ale wcześnie rozpoczęta terapia daje szanse komfortowe życie. Szeroki dostęp do testów na HIV znacznie ułatwia wczesną wykrywalność zakażenia, a także skuteczną terapię.

HCV
HCV to bardzo groźny wirus wywołujący zapalenie wątroby typu C. Groźny jest dlatego, że jego nosicielami w Polsce jest prawie 700 tys. osób, z czego większość nie zdaje sobie sprawy, ponieważ bycie nosicielem tego wirusa nie daje żadnych objawów. W momencie, kiedy HCV się uaktywnia, wywołując zapalenia wątroby typu C, zazwyczaj jest za późno na podjęcie odpowiedniego leczenia.

Kiła

Bezpośrednią przyczyną zakażenia kiłą są kontakty seksualne z osobą zakażoną. Natomiast przyczyny pośrednie wiążą się z nieświadomością i brakiem wystarczającej wiedzy społeczeństwa w zakresie chorób wenerycznych, a także sposobach zapobiegania chorobom. Ryzyko zachorowania na kiłę, ale także inne choroby weneryczne jest większe u tych osób, które mają wielu partnerów seksualnych i nie używają prezerwatyw. Dróg zakażenia kiłą jest kilka, choć najpowszechniejszym są kontakty seksualne z osobą chorą. Jednak do zarażenia może dojść także na skutek pocałunków.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza