Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Morski musi zostać w Słupsku. PO przeciw likwidacji (wideo, zdjęcia)

Alek Radomski
Władze Platformy Obywatelskiej w regionie przeciw likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku. - Jestem przekonany, że uda nam się tę szkodliwą decyzję zatrzymać - mówi senator Kazimierz Kleina.

Brak merytorycznych argumentów przemawiających za wygaszeniem Urzędu Morskiego w Słupsku i apel do wszystkich parlamentarzystów, którzy walczyli tu o głosy w ostatnich wyborach, to wątki konferencji prasowej zwołanej przez władze PO w regionie.

- W listopadzie ubiegłego roku wystąpiłem do ministra (Marka Gróbarczyka, szefa resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej dop. red) - poinformował poseł Zbigniew Konwiński. - W odpowiedzi pojawiają się dwa argumenty za likwidacją likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku. Oba moim zdaniem są absolutnie kuriozalne. Pierwszy mówi o dopasowaniu administracji morskiej do podziału administracyjnego kraju, kiedy to podział administracyjny funkcjonuje już od 20 lat i nikt w tym czasie nie wpadł na pomysł wygaszenia urzędu. Drugi argument dotyczy raportu Najwyższej Izby Kontroli, gdzie przecież nie ma mowy o likwidacji. Mamy tu do czynienia z polityką wobec Ziemi Słupskiej absolutnie sprzeczną z tym, co Prawi i Sprawiedliwość głosiło w kampanii wyborczej, mówiąc o wspieraniu mniejszych ośrodków oddalonych od administracji centralnej.

W grudniu sprawą słupskiego urzędu zajmowała się sejmowa komisja gospodarki morskiej. Jak przypomniał poseł PO, na jej posiedzeniu nie padły nowe wyjaśnienia, a parlamentarzyści obecni opowiedzieli się przeciwko likwidacji urzędu bez względu na to, z jakiej opcji politycznej się wywodzili.

Jednocześnie podczas konferencji Konwiński zwrócił się z apelem do parlamentarzystów PiS, którzy zabiegali o głosy w Słupsku. - A szczególnie do Piotra Müllera, aby na poważnie zajęli się tą kwestią i nie mamili opinii jakimiś negatywnymi opiniami kancelarii premiera w tej sprawie, bo fakty są takie, że urząd morski ma iść do likwidacji z 1 kwietnia tego roku i musimy zrobić wszystko, aby złą decyzję powstrzymać - podnosił.

Senator Kazimierz Kleina przypomniał, że pierwotny termin likwidacji urzędu udało się przesunąć o kilka miesięcy. Przyznał, że był to rezultat tak starań posłów opozycji, jak i PiS. Zwrócił uwagę, że to kancelaria premiera podnosiła, że pierwsza decyzja nie zawierała merytorycznych uzasadnień.

- Jestem przekonany, że uda ma, się tę szkodliwą decyzję zatrzymać - podkreślał senator Kleina. - Ciągle przypominam, że UM w Słupsku ma inną specyfikę niż te w Szczecinie i Gdyni. W Słupsku pracuje się na najtrudniejszym obszarze wybrzeża, zajmuje się małymi portami i prowadził duże inwestycje, jaki nie były prowadzone w żadnym innym urzędzie. Gdynia ma zbudować przekop przez Mierzeję Wiślaną, co absorbuje tamtejszy urząd tak, że nie będzie mieć czasu, aby zająć się inny sprawami.

W środę planami resortu gospodarki morskiej zajmie się senacka komisja do spraw samorządu terytorialnego na którą zaproszono również miejscowych samorządowców. O wadze urzędu dla regionu wypowiedzieli się już samorządowcy ze Słupska, starosta słupski, lęborski czy burmistrz Darłowa.

Przypomnijmy, że list do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, wystosowali związkowcy i pracownicy słupskiego urzędu morskiego. Dla związków likwidacja oznacza redukcję zatrudnienia wbrew przeciwnym zapewnieniom resortu.

- Fakty są takie, że urząd morski ma iść do likwidacji z 1 kwietnia tego roku i musimy zrobić wszystko, aby złą decyzję powstrzymać - mówił Zbigniew Konwiński

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza