Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

US w Słupsku zajął 80-letniej część emerytury. Słupszczanka nie opłacała abonamentu radiowo-telewizyjnego

Piotr Kawałek [email protected]
Co miesiąc spłaca prawie 220 złotych i na życie zostaje jej około 700 złotych.
Co miesiąc spłaca prawie 220 złotych i na życie zostaje jej około 700 złotych. sxc.hu
Słupszczanka uczciwie płaciła abonament radiowo-telewizyjny do 75. roku życia, czyli do momentu, gdy ustawa zwolniła ją i ma teraz kłopot.

Pani Janina ze Słupska musi oddać państwu polskiemu prawie 1,6 tys. złotych za to, że przez ostatnie pięć lat nie uiszczała opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Urząd Skarbowy w Słupsku zajął z tego tytułu część jej emerytury.

Co miesiąc spłaca prawie 220 złotych i na życie zostaje jej około 700 złotych.

Pani Janina jest też osobą o znacz­nym stopniu niepełnospraw­ności i nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji. Co miesiąc kupuje m.in. drogie leki i okrojona przez państwo emerytura nie wystarcza jej na egzystencję.

Ponieważ ma już 80 lat, prawo do niepłacenia za abonament RTV nabyła już pięć lat temu. Dlatego nie może zrozumieć, dlaczego musi spłacać abonament za ostatnie pięć lat i to z karnymi odsetkami. Odwoływała się do urzędu skarbowego, ale bez skutku.

Za pobieranie abonamen­tu odpowiada Poczta Polska. Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych osoby po 75. roku życia są zwolnione z opłat.

Jednak w zapisie jest zastosowany pewien haczyk.

- Samo posiadanie uprawnień do korzystania ze zwolnienia z wnoszenia opłat abonamentowych nie stanowi podstawy do zaprzestania wnoszenia opłat abonamentowych - mówi Zbigniew Baranowski, rzecz­nik prasowy Poczty Polskiej. - Warunkiem koniecznym do uzyskania zwolnienia jest dopełnienie formalności w urzędzie pocztowym.

Oznacza to, że trzeba osobiście udać się na pocztę, pokazać dokument tożsamości, wypełnić specjalne oświadczenie o spełnieniu warun­ków do korzystania ze zwolnienia. Poczta wydaje wówczas tzw. formularz zwol­nienia z opłat.

Powyższe czynności zrobić każdy, bez wyjątku, w przeciwnym razie poczta nadal będzie domagała się opłacania abonamentu.

Pani Janina przyznaje, że nie dopełniła tych formalności, ponieważ nic o nich nie wiedziała.
Rzecznik Poczty Polskiej dodaje, że zostaje naszej czytelniczce zwrócenie się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która jako jedyna może umorzyć zaległość.

Pytaliśmy też Pocztę Pol­ską, ile było podobnych przypadków, na to pytanie nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.

JAK NAPISAĆ WNIOSEK DO KRRiTV

W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych oraz odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu. Wniosek można skierować na adres: Departament Budżetu i Finansów KRRiTV Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-012 Warszawa. Wniosek powinien zawierać imię nazwisko oraz adres abonenta, indywidualny numer identyfikacyjny, okres oraz kwotę zadłużenia, uzasadnienie.

Piotr Kawałek - Łupienie staruszków

Dlaczego państwo polskie nie wymaga, aby osoby, które ukończyły 18 lat, musiały się rejestrować w urzędzie, np. po to, aby potwierdzić prawa wybor­cze, czy móc kupić alkohol w sklepie?

To odbywa się z automatu. Dlaczego więc 75-latkowie muszą to ro­bić? To ludzie często schorowani. Każe im się iść na pocztę i wypełniać formularze. To dyskryminacja starych ludzi. Moim zdaniem ustawodawca celowo zastosował ten haczyk, aby złupić nieświadomych lu­dzi. Aby zachować twarz, państwo natychmiast powinno zmienić ten zapis i przeprosić wszystkich, któ­rych dotknęła podobna historia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza