Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Akademii Pomorskiej w Słupsku zrobili wielki krok w kierunku nowoczesnej edukacji zawodowej w regionie słupskim

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
W Akademii Pomorskiej w Słupsku zrobili wielki krok w kierunku nowoczesnej edukacji zawodowej w regionie słupskim
W Akademii Pomorskiej w Słupsku zrobili wielki krok w kierunku nowoczesnej edukacji zawodowej w regionie słupskim Krzysztof Piotrkowski
W gmachu Auli Wielofunkcyjnej Akademii Pomorskiej w Słupsku podpisano dzisiaj (wtorek) porozumienie na rzecz rozwoju systemu ustawicznej edukacji zawodowej w regionie słupskim. Chodzi nie tylko o koordynację systemu nauczania aż po studia i kursy, ale też o to, by młodzież z regionu oraz dorośli kształcili się nowocześnie w kierunkach potrzebnych lokalnej gospodarce.

Inicjatorem porozumienia, które podpisano była Akademia Pomorska, a przystąpili do niego: miasto Słupsk, starostwa powiatowe w Słupsku, Lęborku, Bytowie, Chojnicach i Człuchowie, Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa, Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego, Ośrodek Doradztwa Nauczycieli i Ochotniczy Hufiec Pracy.

Porozumienie podpisano w ramach projektu "Centrum Doskonałości Zawodowej - Edukacja Na Rzecz Nowoczesnej Gospodarki”.

Rektor uczelni dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP powiedział: - Celem tego centrum będzie oczywiście integrowanie. Integrowanie wszystkich działań związanych z edukacją na różnych szczeblach. Z edukacją, która ma miejsce w naszej uczelni, w naszym mieście i w naszym regionie słupskim, a nawet po subregion człuchowsko-chojnicki. W ramach centrum chcielibyśmy wykonywać analizy na temat kształcenia w naszym mieście i regionie. Te analizy właśnie pod kątem kształcenia, dla potrzeb pracodawców. Tak byśmy mogli wspólnie kreować ten rynek edukacyjny. Celem Centrum będzie wypracowanie różnych form kształcenia zawodowego od studiów po kursy.

od 16 lat

Edukacja zawodowa będzie w tym rozdaniu środków unijnych, a pierwsze pilotażowe środki pojawiły się na to wcześniej, jednym z priorytetów.

- Centra Doskonałości Zawodowej to będzie priorytet UE w nowym rozdaniu środków. W porozumienie na rzecz rozwoju ustawicznej edukacji zawodowej w naszym regionie zaangażowane jest całe środowisko gospodarcze - tłumaczył dr hab. Andrzej Urbanek, prof. AP, prorektor ds. kształcenia.

Alicja Zajączkowska, starosta lęborski, podkreśliła, że właśnie edukacja zawodowa jest teraz najważniejsza i musi być skrojona pod potrzeby lokalnych firm. - Tylko tak mamy szansę zatrzymać młodzież w regionie - dodała.

Zgodził się z nią rektor AP, który powiedział, że celem projektu jest powiązanie potrzeb biznesu i zaproponowanie nowoczesnej edukacji w regionie. W konsekwencji zatrzymanie tu wykształconej młodzieży.

Słupska uczelnia już realizuje innowacyjne projekty w tym zakresie. Akademia Pomorska w Słupsku jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce, a pierwsza na Pomorzu, uruchamia studia dualne, na których kształcenie odbywa się w ścisłej współpracy z pracodawcą.

- Realizujemy projekt unijny pod nazwą 3LoE. To projekt międzynarodowy, w ramach którego kryją się trójstopniowe Centra Doskonałości Zawodowej. Trójstopniowe, bowiem szkolenia odbywa się na poziomie szkoły zawodowej, czy ponadpodstawowej i kursów doszkalających oraz w ramach szkół wyższych. Mamy w jego ramach studia dualne. Innowacyjne trzyletnie studia na kierunku Logistyka Zielone łańcuchy dostaw prowadzone są we współpracy z firmą Markos z Głobina. - tłumaczy dr hab. Marek Łukasik, prof. AP, prorektor ds. rozwoju i współpracy.- Nasz projekt został najlepiej oceniony w całej Unii Europejskiej.

Cel podpisanego dzisiaj porozumienia to stworzenie fundamentów lokalnego partnerstwa na rzecz rozwoju ustawicznej edukacji zawodowej, obejmującego Akademię Pomorską w Słupsku, władze samorządowe, organizacje pozarządowe, instytucje oświaty szkolnej i pozaszkolnej, instytucje otoczenia biznesu i biznes.

Starosta słupski Paweł Lisowski powiedział, że chociaż jego samorząd ma tylko dwie szkoły średnie to też czuje potrzebę rozwoju edukacji zawodowej w naszym regionie i ważne, że do tego porozumienia przystąpiły wspólnie samorządy z całego regionu.

Robert Firkowski, prezes Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, po podpisaniu porozumienia podkreślił, że edukacja musi zaspokajać potrzeby lokalnego biznesu, który potrzebuje pracowników odpowiednio wyszkolonych, także praktycznie.

Partnerzy poprzez powołane Centrum Doskonałości Zawodowej przy Akademii Pomorskiej będą mieli możliwość uczestniczenia w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie edukacji zawodowej dla mieszkańców regionu.

Realizacja przedsięwzięcia obejmuje również:
· powołanie w ramach partnerstwa Rady Doskonałości Zawodowej;
· wspólne pozyskanie środków finansowych na realizację mikroprojektów obejmujących budowanie ścieżek ustawicznej edukacji zawodowej w zawodach istotnych i ważnych regionie, a także istotnych z perspektywy jego rozwoju;
· dostosowanie oferty kształcenia szkół średnich, kierunków studiów i innych form doskonalenia zawodowego do rzeczywistych potrzeb otoczenia społeczno-gospodarczego;
· przygotowanie oferty studiów dla brokerów edukacyjnych, odgrywających istotną rolę w proponowanym systemie edukacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza