Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Słupsk porządkują nazwy osad. Są na mapie, nie ma ich w terenie

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Fot. Gmina Słupsk
W gminie Słupsk trwają konsultacje społeczne nad wykreśleniem nazw kilku osad. Co ciekawe, osady, których dotyczą konsultacje tak naprawdę nie istnieją.

Gmina Słupsk zamierza znieść nazwy trzech osad na swoim terenie. Chodzi o Korzenicę w obrębie sołectwa Krępa, Miednik w sołectwie Redęcin, Mirosławin w sołectwie Krzemienica. Najciekawsze jest to, że tych osada tak naprawdę niema. To w zasadzie tylko punkty na mapie, i to nie każdej. O co tu chodzi?

- Chodzi o uporządkowanie rejestru nazw miejscowości. Dostaliśmy nawet pismo w tej sprawie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - wyjaśnia Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk.

Nazwy wyżej wspomnianych osad funkcjonują w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podziału Terytorialnego Kraju, który jest administrowany przez Główny Urząd Statystyczny. A skoro tych osad nie ma, to trudno, aby znajdowały się w tym rejestrze.
Powstaje jednak pytanie, skąd się tam wzięły?

- To stare dzieje, chyba jeszcze z czasów kiedy istniały gromadzkie rady narodowe. Widocznie te nazwy funkcjonowały wśród miejscowej ludności i tak trafiły do urzędowych spisów - przypuszcza pani wójt. Gromadzkie Rady Narodowe działały od 1954 do 1972 roku.

Pewne wyjaśnienie tej zagadki można znaleźć na niemieckich mapach okolic Słupska sprzed 1945 roku. Na przykład na mapie "Kreis Stolp" z 1937 roku w miejscach, gdzie zlokalizowane są nazwy, które mają zostać wykreślone z rejestru, widnieją osady, oczywiście po niemiecku. I tak w pobliżu Krępy (niem. Krampe) osada Olgashoehe odpowiada lokalizacji Korzenicy. W okolicy Krzemienicy (niem. Steiwald) tam, gdzie jest nazwa Mirosławin, jest Augustwalde. Zaś pomiędzy Redęcinem (niem. Reddentin) a Bierkowem (niem. Birkow) jest osada Medenick, która nawet fonetycznie jest zbliżona do nazwy Miednik. Z niemieckich map wynika, że były to małe osady, a być może nawet były to tylko duże, ale pojedyncze gospodarstwa.

Pod konsultacje społeczne poddano także sprawę utworzenia dwóch nazw dla jednej miejscowości. Chodzi o Jezierzyce. Propozycja jest taka, aby znieść jedną nazwę Jezierzyce obowiązującej dla całego obrębu i utworzenia dwóch nazw - Jezierzyce i Jezierzyce Osiedle. W zasadzie będzie to przyklepanie stanu faktycznego, bo obie nazwy funkcjonują już od szeregu lat.
Konsultacje dotyczące uporządkowania nazw osad w gminie Słupsk będą trwać do 11 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza