MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W lipcu samoloty będą startować z przebudowanego pasa głównego lotniska w Goleniowie

Piotr Jasina [email protected]
W lipcu samoloty będą startować z przebudowanego pasa głównego lotniska w GoleniowieZe względu na modernizację głównego pasa startowego w tej chwili W Goleniowie samoloty lądują na tymczasowym. Na zdjęciu Airbus A310, przywiózł do Goleniowa 230 żołnierzy Bundeswehry.
W lipcu samoloty będą startować z przebudowanego pasa głównego lotniska w GoleniowieZe względu na modernizację głównego pasa startowego w tej chwili W Goleniowie samoloty lądują na tymczasowym. Na zdjęciu Airbus A310, przywiózł do Goleniowa 230 żołnierzy Bundeswehry. Piotr Jasina
Rozbudowa i modernizacja regionalnego lotniska zbliża się do końca. Wykonawca finalizuje przebudowę pasa startowego.

Gruntowna przebudowa infrastruktury służącej do bezpiecznej obsługi ruchu Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów dobiega końca.

- Przebudowę rozpoczęliśmy w marcu 2014 - przypomniał podczas spotkania z dziennikarzami prezes Maciej Dziadosz. - W czerwcu planujemy zakończenie prac. Jeśli nie będzie żadnych przeszkód, pod koniec lipca samoloty powinny już startować ze zmodernizowanego pasa.

Jego przebudowa jest bardzo zaawansowana, wykonano już 80 proc. robót. Prezes wyjaśnił, że od kwietnia samoloty lądują i startują z pasa tymczasowego.

Wykorzystaliśmy do tego zbudowaną w ramach modernizacji równoległą drogę kołowania - podkreśla. - Dzięki temu, roboty kontynuujemy bez konieczności zamknięcia lotniska.

Gospodarz lotniska wylicza zakończone etapy prac. Gotowa jest wspomniana droga kołowania, powstały także płyty postojowe samolotów. Dzięki temu na lotnisku może być jednocześnie kilka dużych samolotów. W trakcie konferencji wylądował w Goleniowie wojskowy samolot cargo, a zaraz po nim dwa airbusy A310, z których każdy może zabrać na pokład po 260 pasażerów. Tych maszyn lotnisko przed modernizacją by nie przyjęło, bo nie było dla nich miejsc postojowych. Maciej Dziadosz podkreśla też, że w 90 proc. gotowe jest kanalizacja deszczowa, oświetlenie nawigacyjne. Skończone są natomiast separatory glikoli pochodzących z odladzania samolotów.

Wykonawcą kolejnego etapu modernizacji jest warszawski Budimex - dodaje prezes Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Przypomina, że przebudowa (także prace wykonane przed Budimexem) pochłonie 100 mln zł. Ponad 65 proc. kosztów pokryją fundusze unijne.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza