W przełajowych mistrzostwach Polski rewelacyjna postawa reprezentantów Taleksu Borysław Borzytuchom

Bardzo zmęczona, ale szczęśliwa Beata Topka już na mecie
Bardzo zmęczona, ale szczęśliwa Beata Topka już na mecie Fot. PZLA
Tomaszów Lubelski był organizatorem 93. Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych. Startowali w nich reprezentanci klubów z naszego regionu. Bardzo wysoką formą zaimponowali przedstawiciele Taleksu Borysław Borzytuchom, którzy zdobyli łącznie 8 medali: indywidualnie 5 (2 złote, 2 srebrne,1 brązowy) i drużynowo 3 (1 złoty, 2 srebrne).

Na malowniczej trasie przełajowej na dystansie 6 kilometrów open kobiet doskonale spisała się Beata Topka (Talex Borysław Borzytuchom). Borzytuchomska biegaczka wywalczyła tytuł mistrzyni Polski. Na mecie zmierzono jej czas 23 minuty i 21 sekund. Ten wynik zapewnił jej jednocześnie pierwsze miejsce, czyli też złoty medal, w kategorii U-23.
Jako czternasta finiszowała Katarzyna Pobłocka (Ekonomik Maratończyk Lębork). Piętnasta była Wiktoria Metlicka (Talex Borysław), a w U-23 została sklasyfikowana na dziewiątej pozycji. Na dwudziestym szóstym miejscu przybiegła Bożena Pobłocka (Ekonomik Maratończyk).

Bieg open mężczyzn odbył się na 8 kilometrów. Wygrał Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) - 26.58 min. Drugi był Artur Olejarz (MKL Szczecin) - 27.04 min. Na trzeciej pozycji finiszował Mikołaj Czerlonek (Śląsk Wrocław) - 27.10 min, który został mistrzem Polski w U-23. Piąty na mecie zameldował się 21-letni Daniel Kryzel (Talex Borysław) - 27.30 min. Ten wyczyn biegacza z Borzytuchomia zapewnił jemu wicemistrzostwo Polski, czyli srebrny medal w U-23. Dwudziesty trzeci był Mateusz Lipiński (AML Słupsk), a w U-23 dało to ósme miejsce. Trzydzieste pierwsze miejsce zajął Adam Lewna. Na trzydziestej drugiej pozycji przybiegł Piotr Pobłocki (rocznik 1965). Obaj lęborczanie są biegaczami Ekonomika Maratończyka.

W biegu kobiet U-20 na 2 kilometry brązowy medal zdobyła Regina Piechowska (Talex Borysław) - 7.31 min. Triumfowała i złoto wywalczyła Julia Ścisłowska (KS SMS Szklarska Poręba) - 7.18 min. Piąta lokata przypadła słupszczance Katarzynie Nowakowskiej (AML).

O medale postarali się również biegacze z grona mastersów. Po srebrnym krążku wybiegali na 3 kilometry: w grupie wiekowej U-40 Paweł Piotraschke (AML/Szkoła Policji Słupsk) - 10.14 min i w stawce U-50 Dariusz Guzowski (Talex Borysław) - 11.20 min.
Miejsca innych naszych biegaczek i biegaczy przełajowych w Tomaszowie Lubelskim.
Kobiety: U-18 (dystans 2 kilometry): 7. Roksana Piechowska, 14. Magdalena Breza (obydwie Talex Borysław), 18. Daria Książek (AML); U-18 (3 km): 8. Anna Glazik (Talex Borysław); U-23 (4 km): 6. Katarzyna Główczewska (Talex Borysław).
Mężczyźni: U-18 (3 km): 5. Krzysztof Kasprowicz (Baszta Bytów), 43. Mikołaj Wojciechowski (Talex Borysław); U-18 (5 km): 10. Maciej Janta, 40. Stanisław Prądzyński (obaj Talex Borysław; U-20 (3 km): 9. Patryk Abel (AML); U-20 (6 km): 12. Dawid Janta (Talex Borysław), 19. Jan Hołowienko (AML); open (4 km): 6. Emil Dobrowolski (Ekonomik Maratończyk).
W klasyfikacji drużynowej kobiet w grupie wiekowej U-23 złoto przypadło Taleksowi Borysław. Jeszcze dwa medale, ale koloru srebrnego, zdobył Talex Borysław w generalce kobiet i w stawce U-18 (łącznie kobiety i mężczyźni). W klasyfikacji województw nasze pomorskie uplasowało się na pierwszym miejscu w U-20 i na trzeciej pozycji w U-18.