Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W regionie słupskim rośnie popyt na pracę cudzoziemców

Wojciech Frelichowski
Cudzoziemcy zza wschodniej granicy znajdują zatrudnienie m.in. w budownictwie.
Cudzoziemcy zza wschodniej granicy znajdują zatrudnienie m.in. w budownictwie. Archiwum
W ciągu ośmiu miesięcy tego roku liczba pracowników zza granicy zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Słupsku wzrosła trzykrotnie.

- O ile w ciągu ośmiu miesięcy 2015 roku w naszym urzędzie zarejestrowaliśmy 592 cudzoziemców zgłoszonych przez pracodawców, którzy ich zatrudnili, o tyle w ciągu ośmiu miesięcy bieżącego roku zarejestrowaliśmy już 1573 pracowników zza granicy - informuje Marcin Horbowy, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku.

Najczęściej są to obywatele państw zza naszej wschodniej granicy, głównie Ukraińcy, Białorusini i mieszkańcy Mołdawii. Branże, w których znajdują zatrudnienie, to przede wszystkim przemysł meblowy, przetwórstwo tworzyw sztucznych, przemysł spożywczy, gastronomia i hotelarstwo, budownictwo. Jest także sporo kierowców.

- W tej ostatniej grupie zawodowej panuje spory popyt pracodawców. Z jednej strony wynika to z braku wolnych pracowników, a z drugiej ich wyższych żądań płacowych. Obecnie rzadko który kierowca chce podjąć pracę za wynagrodzenie poniżej 4000 złotych - podkreśla Marcin Horbowy. - Aktualnie nasz urząd dysponuje ponad 20 ogłoszeniami z pracą dla kierowców - dodaje.

Duże zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem cudzoziemców panuje w całym województwie pomorskim. W październiku 2016 r. zarejestrowano w pomorskich powiatowych urzędach pracy 6,7 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelom Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Gruzji i Ukrainy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (w tym 90 proc. dotyczyło obywateli Ukrainy, 7,7 proc. obywateli Białorusi).

Oznacza to, że w październiku br. zarejestrowano ponad dwukrotnie więcej oświadczeń niż w październiku 2015 r. oraz ponad 9,5-krotnie więcej niż w październiku 2014. Większość cudzoziemców (78,2 proc.) ma wykonywać pracę w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło).

Zgodnie z przepisami urzędy pracy rejestrują zgłoszenia od pracodawców o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca na okres sześciu miesięcy.

Trend do zatrudniania cudzoziemców wynika również ze spadku bezrobocia na naszym terenie. Październik był kolejnym miesiącem, w którym zanotowano spadek liczny bezrobotnych, o 1,2 proc., tj. 0,7 tys. osób.

Według stanu na 31 października 2016 r. liczba bezrobotnych wyniosła w Pomorskiem 62,7 tys. osób. Stopa bezrobocia na województwie pomorskim w październiku wyniosła 7,2 proc.

Spadek liczby bezrobotnych w październiku w porównaniu do miesiąca poprzedniego odnotowano w trzynastu powiatach województwa pomorskiego.

Największy spadek wystąpił w Słupsku o 6,8 proc. (o 165 osób) i w powiecie sztumskim o 5,1 proc. (o 82 osoby). Natomiast wzrost liczby bezrobotnych odnotowano w siedmiu powiatach województwa pomorskiego.

Największy wzrost liczby bezrobotnych wystąpił w powiecie nowodworskim o 10,2 proc. (o 170 osób) i puckim o 7,4 proc. (o 171 osób).

ZOBACZ TAKŻE: Targi pracy w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza