Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku uczczono pamięć robotników pomordowanych w marcu 1945 roku [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
W Słupsku uczczono pamięć robotników pomordowanych w marcu 1945 roku
W Słupsku uczczono pamięć robotników pomordowanych w marcu 1945 roku Łukasz Capar
W czwartek w Lasku Południowym w Słupsku przy pomniku rozstrzelanych polskich robotników przymusowych odbyły się uroczystości 79. rocznicy ich zamordowania 7 marca 1945 roku.

Na miejscu uroczystości obecne były władze miejskie, przedstawiciele wojska i służb, kombatanci, przedstawiciele amerykańskiej marynarki z bazy w Redzikowie, radni, poczty sztandarowe, mieszkańcy Słupska. Uczczono pamięć 22 polskich robotników przymusowych, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców 7 marca 1945 roku - na dzień przed zajęciem Słupska przez wojska radzieckie.

Ofiary pochodziły z obozu przy obecnej ul. Kozietulskiego. Robotnicy na co dzień pracowali w różnych częściach Słupska, a na wieczór byli zwożeni do obozu.

Kilkanaście dni przed 7 marca 1945 r. Niemcy aresztowali kilkanaście osób wśród robotników przymusowych. Po południu 7 marca, po godzinie 15 wszyscy zostali przeprowadzeni w pobliże drogi Słupsk – Krępa i rozstrzelani. Dziś w tym miejscu stoi pomnik ku ich czci.

Po wojnie przeprowadzono ekshumację pomordowanych. Piętnastu z nich zabito strzałem w tył głowy. Jeden został zakopany żywcem po postrzale w prawe płuco. U kolejnych czterech stwierdzono po wojnie (w wyniku ekshumacji), że przyczyną śmierci było rozległe złamanie kości czaszki, którego przyczyną było uderzenie twardym i tępym przedmiotem. Dwie kolejne ofiary zmarły od strzałów w inne części ciała.

Z 21 mężczyzn i jednej kobiety udało się zidentyfikować pięć osób: Piotra Szprychę, Józefa Dobosza, Władysława Sztokingera, Stefana Borzęckiego i Józefa Szczyglińskiego.

Według Ernesta Hoffmana przesłuchiwanego po wojnie urzędnika niemieckiej policji, zbrodni dokonał oddział specjalny SS o nazwie SS - Sonderstab III, który zajmował się likwidacją potencjalnych źródeł oporu na tyłach frontu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza