MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne zagrożenia. Co robić w razie wypadków?

Magdalena Olechnowicz
Fot: Archiwum
Porady Podczas letniego wypoczynku dzieci szczególnie narażone są na wypadki. Niektóre zdarzają się tak często, że warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Skręcenie nogi w kostce

Zdarza się często, np. podczas gry w piłkę. Nogę w okolicy kostki należy schłodzić, najlepiej lodem albo zimnym okładem - wszystko, co zmniejszy opuchliznę. Później nogę należy usztywnić bandażem elastycznym. Jeżeli opuchlizna i ból utrzymują się ponad dobę, trzeba zgłosić się do lekarza.

Krwawienie z nosa

U niektórych występuje nawet po lekkim uderzeniu, ale też przy osłabieniach. Aby zatamować krwawienie, przechylamy głowę dziecka w dół (nigdy nie odchylamy jej do tyłu!). Następnie kładziemy dziecku mokrą, zimna ściereczkę lub zimny kompres na karku i przez kilka minut ostrożnie zaciskamy otwory nosowe kciukiem i palcem wskazującym. Jeśli krwawienie nie ustępuje, jedziemy do lekarza.

Omdlenie

Podnosimy nogi dziecka na wysokość 30-40 cm nad ziemią. Pamiętajmy, że leżącemu nie podajemy nic do picia. Dopiero po odzyskaniu przytomności pomagamy dziecku wstać i podajemy szklankę wody mineralnej.

Udar słoneczny

Natychmiast, jak zaobserwujemy objawy porażenia słonecznego, należy dziecko przenieść do zacienionego chłodnego miejsca. Można zrobić zimny okład na czoło i kark oraz podać letnie napoje. Dobrze jest też przykryć dziecko kocem ratunkowym lub folią NRC (znajdują się w apteczce).
Skaleczenie przez szkło

Niestety, przydarzyć się może nawet na plaży, gdy dziecko biega boso. Jeżeli krwawienie jest obfite, kładziemy dziecko na płaskiej powierzchni i unosimy nogi powyżej poziomu serca. Nie dezynfekujemy żadnym środkiem. Robimy opatrunek, aby powstrzymać krwotok. Jeśli szkło tkwi głęboko, nie ruszamy go. Jeśli bandaż przesiąka, nie zdejmujemy go, ale nakładamy kolejne warstwy. Przy małych skaleczeniach, ranę dezynfekujemy i naklejamy plaster.

Kleszcze

Wyjeżdżając na Mazury, warto zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu opon. Dziecko trzeba oglądać rano i wieczorem, a ewentualnego kleszcza chwycić pęsetą jak najbliżej skóry i wyciągnąć wykręcając go ze skóry, tak aby nie pozostała w niej główka. Następnie dezynfekujemy rankę.

Ukąszenie osy

Jeśli żądło tkwi jeszcze w skórze, trzeba je usunąć. Miejsce ukłucia należy schłodzić przy pomocy mokrej ściereczki lub lodu zawiniętego w ściereczkę. Na ból i opuchniecie pomogą też okłady z posiekanej cebuli. Gdy wystąpi reakcja alergiczna lub ukąszenie jest w jamie ustnej, należy szybko zgłosić się do lekarza. W międzyczasie można podać kostkę lodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza