Długa lista grzechów geodezji

  Długa lista grzechów geodezji

  Andrzej Gurba andrzej.gurba@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Maria Piwosz, była naczelnik wydziału geodezji.

  Maria Piwosz, była naczelnik wydziału geodezji. ©Fot. Andrzej Gurba

  Wiemy, za co Maria Piwosz straciła stanowisko geodety powiatowego w Bytowie. Starostwo ujawniło wyniki kontroli w wydziale.
  Maria Piwosz, była naczelnik wydziału geodezji.

  Maria Piwosz, była naczelnik wydziału geodezji. ©Fot. Andrzej Gurba

  Lista zarzutów jest długa. Audytor Mariusz Mitura stwierdził, że pracownicy Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Starostwa Powiatowego w Bytowie zlecali odpłatnie prace, które sami powinni wykonywać w ramach obowiązków służbowych.

  Chodzi m.in. o sporządzenie map numerycznych. Pracownicy wydziału tłumaczą się, że jest ich za mało, aby dokonywać bieżącej aktualizacji dokumentacji.

  Kontrola wykazała też przypadki nie udokumentowania należytego i rzetelnego wykonania pracy. Wyszło, że dokumenty na podstawie których dokonywano opracowania map nie miały podpisów, pieczątek. Nie wiadomo też dokładnie jaki zakres prac wykonała zewnętrzna firma.

  - W świetle przedstawionych faktów stwierdza się, że nie dołożono żadnych starań, by należycie i rzetelnie udokumentować wydatek 128 400 złotych - napisał Mitura. Audytor zakwestionował też wysokość wynagrodzenia za pracę. Jego zdaniem jest ono zawyżone.

  Firma, która wykonywała mapę skorzystała też na innych zapisach w umowie. Okazało się, że nie odpowiada ona za błędy i usterki, bo takie są zapisy w dokumentach. W myśl umowy starostwo samo będzie musiało płacić za poprawki, a mogą być one kosztowne.

  Kolejna nieprawidłowość to niewykorzystana w pełni licencja programu "Terrabit". Zakupiono ją dla dziesięciu stanowisk, a wykorzystywano tylko na czterech. Program kosztował kilka tysięcy złotych.

  Mitura w kolejnej badanej umowie stwierdził, że znacznie różni się zakres prac umówionych i wykonanych. Chodzi m.in. o wznowienia granic. Wyszło, że części prac nie zrobiono, a część wykonano "poza umową".

  Inna sprawa. We wrześniu ubiegłego roku wydział zawarł umowę na sporządzenie wykazów zmian ewidencyjnych i zaktualizowanie map.
  W czasie kontroli ujawniono, że wykonawca dostał całą zapłatę, mimo że nie wywiązał się z wcześniejszej umowy. Do tej pory dokumentacja nie jest przekazana do ośrodka geodezji.

  Mitura jasno zaznaczył też, że w wydziale jest ostry konflikt personalny, w związku z tym prawidłowa praca w jednostce nie jest możliwa.

  Po audycie starosta rozstał się z Marią Piwosz, naczelnikiem wydziału. Oficjalnie jest to odejście za porozumieniem stron, ale wiadomo, że w przeciwnym razie byłoby odwołanie. Jednego pracownika przeniesiono z Bytowa do Miastka, aby zażegnać konflikt personalny w wydziale.

  - Ogłosiliśmy konkurs na naczelnika. Termin składnia podań upłynie za kilka dni. Przyjmiemy też nowego pracownika, aby kadrowo wzmocnić wydział - mówi Krzysztof Sławski, wicestarosta bytowski.

  Piwosz jest na urlopie. Wcześniej mówiła, że nie czuje się winna za nieprawidłowości i konflikty osobiste w wydziale.

  Sławski oznajmia, że tam gdzie jest to możliwe starostwo będzie domagało się uzupełniania prac przez firmy zewnętrzne. Chodzi o umowy, które zakwestionował audytor.

  Zakupiono już nowy program komputerowy, tak aby korzystali z niego wszyscy pracownicy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Bytowa

  Zdjęcia z Bytowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!