Wiejska szkółka do likwidacji

  Wiejska szkółka do likwidacji

  Andrzej Gurba andrzej.gurba@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Mała szkółka w Udorpiu ma zniknąć z oświatowej mapy gminy Bytów. Chce tego burmistrz Ryszard Sylka.
  Wiejska szkółka do likwidacji
  Placówka zbyt wiele kosztuje. Zdania mieszkańców są podzielone.

  Do szkoły w Udorpiu, które oddalone jest od Bytowa niespełna trzy kilometry, chodzi dwudziestu jeden uczniów. Formalnie to filia bytowskiej "piątki". W pierwszej klasie jest jedenaście osób, a w łączonej drugiej i trzeciej dziesięciu uczniów.

  - To najdroższa szkoła w naszej gminy. Nie stać nas na nią - podaje argumenty za likwidacją placówki burmistrz Sylka.

  Z wyliczeń ratusza wynika, że jeden uczeń w Udorpiu kosztuje gminę prawie 6400 złotych, a w Szkole Podstawowej nr 5 w Bytowie jest to zaledwie 600 złotych. - To aż dziesięciokrotna różnica - zauważa Sylka. Filia w Udorpiu jest też droższa, niż inne wiejskie szkoły. Jeden uczeń w Gostkowie, czy Pomysku Wielkim kosztuje około 3000 złotych. Urzędnicy burmistrza obliczyli, że na likwidacji szkoły gmina oszczędzi rocznie około 120 tysięcy złotych.

  - Budynek, który obecnie zajmuje filia nadal byłby edukacyjny. Zostawiamy w nim zerówkę i myślimy o stworzeniu niepublicznego przedszkola z pięćdziesięcioma miejscami. Jest na nie zapotrzebowanie.

  Dzieci do tego przedszkola mogliby posyłać nie tylko mieszkańcy Udorpia, ale też i osiedla Leśna w Bytowie, które w kierunku tej wsi się rozbudowuje - oznajmia Sylka. Burmistrz dodaje, że część mieszkańców Udorpia już posyła dzieci do szkół w Bytowie i Ugoszczy.

  Mieszkańcy od dziennikarzy dowiedzieli się o planach burmistrza. Zdania się podzielone.

  - Nasza szkoła jest mała, ale w tym jej urok. Jest spokój i poczucie bezpieczeństwa. Nie ma tego w "piątce", która jest molochom. Może być też problem z dojazdami - mówi Irena Kędzierska
  Mieszkanka wsi, której dzieci uczą się w Bytowie, nie podziela opinii o dużych zagrożeniach. A poza tym w mieście są lepsze warunki nauki. Klasy łączone to przeżytek - uważa kobieta.

  Sylka chciałby zlikwidować filię z początkiem września przyszłego roku. Uchwała rady w tej sprawie musi zapaść do końca lutego 2008 roku. - Czasu na konsultacje jest więc dużo. Odbędą się spotkania z radnymi, rodzicami i mieszkańcami. Wymienimy się argumentami - mówi burmistrz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Bytowa

  Zdjęcia z Bytowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!