Osada Gotów w Księdze Rekordów i Osobliwości

  Osada Gotów w Księdze Rekordów i Osobliwości

  Andrzej Gurba

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Skansen w Piasznie.

  Skansen w Piasznie. ©Andrzej Gurba

  Największy prywatny skansen w Polsce wybudowano w Piasznie, w gminie Tuchomie.
  Skansen w Piasznie.

  Skansen w Piasznie. ©Andrzej Gurba

  O Księdze

  O Księdze


  Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych powstało w 1999 roku w Rabce. Księga rekordów wydawana jest od 2001 roku. Odnotowywane są w niej wszelkie rekordy i osobliwości z Polski, Europy i USA dotyczące Polaków. Informacje są weryfikowane przez kontrolerów.  Osada Gotów Klemensa Lemana trafiła do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.

  Aby znaleźć się w księdze będącej polskim odpowiednikiem Księgi Rekordów Guinnessa trzeba przejść specjalne procedury. Klemens Leman, twórca osady z okresu neolitu mówi, że nie zabiegał o wpis. - Osoby, które zajmują się rekordami były u mnie. Wszystko sobie obejrzeli, wypytali o szczegóły. Później dostałem informację z zapytaniem o zgodę na wpis. Oczywiście, że się zgodziłem.

  To darmowa promocja - cieszy się Leman. Dodaje, że nawet nie przypuszczał, że jest właścicielem największego prywatnego skansenu w Polsce. Jedzie do niego już najnowsze wydanie "Polskich rekordów i osobliwości", gdzie jest są zdjęcia, informacje o osadzie oraz o innych atrakcjach w Piasznie.

  Leman zaczął budowę osady trzy lata temu. Stoi już pięć drewnianych chat do spania dla turystów wykonanych według tradycyjnego rzemiosła. W nich piętrowe łóżko. Pościel to siano. - Teraz powstaje chata biesiadna. Są fundamenty, piec. Niedługo chata będzie przykryta dachem - mówi Leman. Po chacie biesiadnej przyjdzie czas na chatę sanitarną, zielarza i zabudowania gospodarskie. - Będą w nich kucyki, kozy, owce - zdradza.

  Osada Gotów w Piasznie powstaje w kręgu. Jest jeszcze chata wodza otoczona wodą, do której prowadzi drewniany mostek. W czasach, kiedy żyli Goci oczywiście nie było lodówek, bez których turyści nie mogą teraz żyć. I z tym Leman sobie poradził. - W skarpie są jamy obsypane kamieniami. Chłód jest tam spory. Nadają się na pradawne lodówki - uśmiecha się Leman. W osadzie jest też piec chlebowy i studnia z żurawiem.

  Sezon turystyczny zaczął się dla Lemana w czasie długiego weekendu. Latem, gdzie gości jest więcej, organizowane są pokazy dawnego rzemiosła, plenerowe widowiska. Co roku atrakcją jest zlot czarownic. Leman, poza tym, że stworzył starą osadę, jest też właścicielem największej góry w okolicy, gdzie stoi jeszcze wieża widokowa.

  Inne atrakcje Piaszna to m.in. kamienne kręgi, położone zaledwie trzysta metrów od gospodarstwa Lemana i kurhany sprzed prawie dwóch tysięcy lat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Bytowa

  Zdjęcia z Bytowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!