Lipne meldowanie obcokrajowców w Bytowie

  Lipne meldowanie obcokrajowców w Bytowie

  Andrzej Gurba

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Wydział meldunkowy Urzędu Miejskiego w Bytowie.

  Wydział meldunkowy Urzędu Miejskiego w Bytowie. ©Fot. Andrzej Gurba

  W dwóch bytowskich mieszkaniach i w domkach nad jeziorem Jeleń masowo meldowano cudzoziemców.
  Wydział meldunkowy Urzędu Miejskiego w Bytowie.

  Wydział meldunkowy Urzędu Miejskiego w Bytowie. ©Fot. Andrzej Gurba

  Liczba dnia

  Liczba dnia


  250 cudzoziemców zameldowano w ciągu roku w dwóch mieszkaniach i nad jeziorem Jeleń.  Prokuratura podejrzewa, że były to lipne meldunki.

  Na trop lewych meldunków wpadła Straż Graniczna z Ustki. Zebrany materiał przekazano już bytowskiej prokuraturze. Do tej pory ustalono, że w ciągu roku w mieszkaniu przy ulicy Drzymały i Wojska Polskiego w Bytowie oraz nad jeziorem Jeleń zameldowano ponad 250 cudzoziemców z różnych krajów, najwięcej zza naszej wschodniej granicy.

  Właściciele mieszkań są ze sobą spokrewnieni.
  - Takie masowe meldunki i to w sumie w krótkim okresie czasu są bardzo podejrzane - mówi Jan Zborowski, prokurator rejonowy w Bytowie. - Niemniej prowadzimy postępowanie w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom. Dopiero rozpoczniemy przesłuchania. Musimy ustalić po co były cudzoziemcom takie meldunki - oświadcza Zborowski.

  Odpowiedź wydaje się oczywista. Meldunki były potrzebne do ubiegania się o polskie prawo jazdy i kartę stałego pobytu. Ta ostatnia pozwala swobodnie przemieszczać się po całej Unii Europejskiej. Z materiałów zebranych przez straż graniczną wynika, że większość zameldowanych w Bytowie cudzoziemców w ogóle w nim nie była.

  Adam Leik, wiceburmistrz Bytowa, jest zaskoczony tymi informacjami.
  - Faktycznie pod tymi adresami zameldowanych było tymczasowo 128 cudzoziemców. Nie wiem skąd straż graniczna wzięła 250 osób. Nie mieliśmy podstaw odmówić tymczasowego meldunku. Każda osoba, która przebywa w danej gminie powyżej czterech dób, musi się zameldować- oznajmia Leik.

  Wiceburmistrz podkreśla, że w każdym przypadku były to tylko tymczasowe meldunki do trzech miesięcy.
  - Na ich podstawie cudzoziemcy nie mogą starać się o polskie prawo jazdy, czy też kartę stałego pobytu. Co innego, jeśli sfałszowano dokumenty - mówi Leik.

  Aby cudzoziemiec dostał polskie prawo jazdy musi być zameldowany w naszym kraju co najmniej 185 dni.
  - Cudzoziemcy, którzy mieli krótsze meldunki na pewno nie dostali u nas polskich praw jazdy. Zresztą zawsze sprawdzamy, czy czasami nie mają stałych meldunków w swoich ojczystych krajach. Jeśli są jakieś niejasności, dostają decyzje odmowne - oznajmia Marian Miazga, naczelnik wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego w Bytowie.

  Leik twierdzi, że ratusz nie jest w stanie sprawdzać, czy ktoś rzeczywiście przebywa w miejscu zameldowania, czy też nie. Przy okazji nie zdziwiło go to, że w jednym mieszkaniu w ciągu miesiąca zameldowanych tymczasowo było kilkunastu cudzoziemców.

  Drugi wątek

  Prokuratura będzie badała też wątek korupcyjny.

  - Niewykluczone, że jacyś urzędnicy mogą być w tę sprawę zamieszani - oznajmia prokurator Zborowski. Dodajmy, że jedna z osób, która meldowana cudzoziemców, miała kilka lat temu sprawę karną związaną z wywozem do domów publicznych młodych dziewcząt.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Bytowa

  Zdjęcia z Bytowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!