Dwa małe domy w Tuchomiu i Gostkowie zastąpią dawny dom...

Dwa małe domy w Tuchomiu i Gostkowie zastąpią dawny dom dziecka w Bytowie

Andrzej Gurba

Głos Pomorza

Aktualizacja:

Głos Pomorza

Dwa małe domy w Tuchomiu i Gostkowie zastąpią dawny dom dziecka w Bytowie
Dwa małe domy w Tuchomiu i Gostkowie zastąpią dawny dom dziecka w Bytowie

Wychowawca Bożena Łyczko z wychowanką Basią. ©Fot. Andrzej Gurba

Wychowanie Wiadomo już, gdzie powstaną dwa pierwsze małe domy, które zastąpią Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bytowie, czyli dawny dom dziecka.
- Na nasze ogłoszenia odpowiedziało kilku właścicieli domów jednorodzinnych. Wybraliśmy dwa z nich. Jeden znajduje się w Tuchomiu, a drugi w Gostkowie - mówi Jacek Żmuda-Trzebiatowski, starosta bytowski. Oba sprawdzono pod względem własnościowym i technicznym. Nie ma żadnych zastrzeżeń. Gmina Tuchomie wydała już warunki zabudowy. Lada dzień powinny one nadejść z bytowskiego ratusza do budynku w Gostkowie.


W tym miesiącu odbędą się negocjacje w sprawie zakupu domów przez powiat. Chodzi o cenę. Powiat ma w budżecie na zakup, remonty budynków i ich wyposażenie milion dwieście tysięcy złotych. - Zaraz po dokonaniu transakcji przystępujemy do urządzania małych rodzinnych domów - oznajmia starosta.
Cel jest taki, że do końca roku ma działać przynajmniej jedna taka placówka, w której miejsce znajdzie czternastu wychowanków.

W obecnym Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ulicy Domańskiego w Bytowie jest prawie 60 wychowanków. Przepisy dopuszczają maksymalnie 30. Docelowo w jednej placówce ma być ich 14.
Przekształcenie ZPOW w małe placówki ma wyjść wychowankom na dobre. Zmiany są po to, aby dzieci i młodzież wychowywała się w warunkach zbliżonych do domowych. Do końca 2010 roku w powiecie bytowskim mają powstać trzy lub cztery małe domy.

Wszystkie prowadzone będą przez powiat. - Być może będzie to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie albo wydział zdrowia starostwa. Chciałbym, aby w niedalekiej przyszłości prowadzeniem takich placówek zajęły się stowarzyszenia lub wychowawcy - oznajmia Żmuda-Trzebiatowski.

Do małych placówek przejdą najprawdopodobniej dotychczasowi wychowawcy ZPOW. Od miesiąca działa zespół powołany przez wicestarostę, który zajmuje się m.in. tymi sprawami. W ZPOW jest zatrudnionych około 40 osób, z czego połowa to wychowawcy.

Zarówno z pracownikami, jak i wychowankami, odbyło się kilka spotkań. Ci ostatni boją się zmian, bo do końca nie wiedzą, czego się spodziewać.

- We wrześniu ma odbyć się kolejne spotkanie. Czekamy na szczegółowe informacje ze strony starostwa. Musimy wytypować pierwszą grupę wychowanków - mówi Janina Badowska, dyrektor ZPOW.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GP24 poleca

Wideo