Monstrancja wróci do kościoła

  Monstrancja wróci do kościoła

  (piw)

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Zabytkowa monstrancja.

  Zabytkowa monstrancja.

  W trakcie renowacji ołtarza w kościele pod wezwaniem św. Jakuba okazało się, że zabytek jest w gorszym stanie niż przypuszczano.
  Zabytkowa monstrancja.

  Zabytkowa monstrancja.

  Historia ołtarza

  Historia ołtarza


  Istnienie ołtarza stwierdzono w dokumentach z wizytacji kościoła w 1702 roku. W 1722 roku polichromie na ołtarzu wykonał Stanisław Kitowski. Autor całości nie jest znany. Wymiary ołtarza to 12 na 6,5 metra. Ostatnie odnotowane prace konserwatorskie przeprowadzono pod koniec lat 60.  Konserwatorzy musieli wywieźć wszystkie elementy ołtarza do pracowni i tam zajmują się jego ratowaniem.

  Pierwsze prace przy barokowym ołtarzu rozpoczęły się w połowie czerwca. Konserwatorzy zdemontowali część zdobień, rzeźb i tabernakulum, które są odnawiane w pracowni w Grębocinie.

  Wstępnie planowano, że zasadnicza część ołtarza zostanie i będzie odnawiana w kościele. Po zdjęciu warstw farby okazało się jednak, że konstrukcja jest tak spróchniała, że potrzebne są specjalistyczne zabiegi w pracowni konserwatorskiej.

  - Ołtarz został w całości przeniesiony do pracowni - mówi ojciec Piotr Pawlik, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła. - Drewno praktycznie kruszyło się w rękach. Część elementów drewnianych będzie musiała zostać zastąpiona nowymi. Cały ołtarz będzie od tyłu podtrzymywany specjalną konstrukcją.

  Nowe okoliczności nie wpłyną jednak na termin zakończenia prac. Do końca listopada ołtarz powinien wrócić do lęborskiego kościoła. W trakcie pierwszych prac konserwatorzy odkryli nieznane dotąd złocenia wnętrza zabytkowego tabernakulum.
  Później, po odsłonięciu farb z bocznych drzwi przy ołtarzu, okazało się, że pierwotnie były na nich malunki, o których nikt nic nie wiedział. To nie koniec niespodzianek związanych z renowacją. Dzięki badaniom Zachariasza Frącka z Lęborskiego Bractwa Historycznego udało się odnaleźć zabytkową monstrancję, która była częścią ołtarza.

  - Monstrancja znajduje się teraz w kościele w Lubowidzu - mówi Zachariasz Frącek. - Została przeniesiona do niego w 1974 roku. Z dokumentów wynika, że wcześniej była przypisana do ołtarza w kościele św. Jakuba Apostoła. Jest wykonana ze złoconego srebra.

  Ojciec Piotr Pawlik po ustaleniach z konserwatorem zabytków i proboszczem parafii w Mostach będzie chciał powrotu monstrancji do kościoła, z którego pochodzi.

  Kościół w Lubowidzu otrzyma w zamian nową monstrancję. Remont najstarszego ołtarza w Lęborku jest możliwy dzięki pomocy sponsorów. 37 procent środków na renowację przekazał Wojewódzki Urząd Konserwacji Zabytków w Gdańsku. Resztę pieniędzy zapewniło Starostwo Powiatowe w Lęborku, Urząd Miejski w Lęborku i Koncern Energetyczny Energa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Wideo

  Zdjęcia